پیش‌بینی های سال 2020 در صنایع بانکی و پرداختی: بانکداری باز
 

اصطلاح  بانکداری باز به مجموعه‌ی اقدامات و امکاناتی اطلاق می‌شود که چه از جهت ساختاری از بالا به پایین فرآیند شکل بگیرند و چه از سمت پایین به بالا و یا حتی ترکیبی از این دو، به مشتریان اجازه می‌دهند اطلاعات مالی خود را با موسسات مالی غیر از بانک خود به اشتراک بگذارند.

در ادامه، لیستی از برترین پیش‌بینی‌های بانکداری باز براساس تحقیقات موسسه‌ی GlobalData آمده است:

رشد بانکداری باز حتی در سیستم‌هایی که این فن‌آوری را به روش «بالا به پایین» در فرآیندهای خود پیاده‌سازی می‌نمایند همچنان به کُندی اتفاق خواهد افتاد. موسسه‌ی «مدیریت پیاده‌سازی‌های بانکداری باز» گزارش داده است که 188 تامین‌کننده‌ی موفق بانکداری باز را به ثبت رسانده است. سازمان‌هایی که در ماه اکتبر سال 2019، مجموعا بیش از 180 میلیون فراخوانی API را پاسخ داده‌اند. این عدد در ماه ژانویه‌ی سال 2020 به بیش از 200 خدمت‌رسان و بیش از 200 میلیون فراخوانی رسیده است.

از دید بانک‌ها، پیاده‌سازی بانکداری باز درکوتاه‌مدت تنها به افزایش هزینه‌ها به دلایل نیاز به تاییدیه‌های امنیتی و بالاسری، نیاز به ارتقای فن آوری، افزونگی بار فراخوانی‌های API بر روی هسته‌ی مرکزی پردازش تراکنش‌های بانک و تمام هزینه‌های مُترتب بر تحقیقات بازاریابی لازم برای دریافت درست از مدل کسب وکارهای نوپا می‌انجامد که از این سرویس‌ها استفاده می‌کنند. اما در سال 2020، سازمان‌هایی که بانکداری باز را پیاده می‌کنند برگشت واقعی‌تری از سرمایه‌گذاری خود شاهد خواهند بود.

با این حال، موج مخالفت ناگفته با این فن‌آوری ادامه خواهد یافت. ما شاهد رهیافت‌هایی مانند تقاضای مکرر از کاربر جهت تایید به جای تولید یکبار رمز بوده‌ایم که نمونه‌هایی از چنین مخالفت‌های ناگفته هستند. روند مشاهده شده در بین بانک‌ها، به‌روزرسانی مداوم API هاست که خود به معنی درنظرگرفتن یک تیم چابک برای این فرآیند در سازمان تابعه خواهد بود.

در بازارهایی مانند ایالات متحده، نمونه‌های مختلفی از به اشتراک‌گذاری دو طرفه‌ی داده‌ها در حال انجام است. توافقاتی که عموما به ضرر سازمانی است که در این تبادل، مجموعه‌ی کوچک‌تری محسوب می‌شود. نمونه‌ی واضح چنین توافقاتی، همکاری بانک‌ها با استارتاپ‌هایی است که به فن‌آوری Screen Scraping یا پویش/ خَزِش اطلاعات نمایش داده شده بر روی صفحه‌ی تلفن‌های همراه مجهز هستند. در مقابل دستیابی به API بانک، این اطلاعات به دست آمده در اختیار موسسات مالی قرار می‌گیرد. یکی از دعاوی اخیر بین بانک PNC و PayPal و شرکت تجمیع‌کننده‌ی اطلاعات Plaid موضوع نقطه‌ی اتصال را مورد توجه خاص قرار داده است. این اختلاف پس از مشکلی که برای عده‌ای از کاربران نرم افزار Venmo بوجود آمده بود اهمیت ویژه‌ای پیدا کرد.

بهترین بانک‌های جهانی، پا را از مرز قوانین خاص کشورها فراتر خواهند گذاشت و خواهند کوشید زیست بوم (Ecosystem) سرویس‌های بانکداری باز خود را برای دسترسی فین‌تک‌ها و دیگر سازمان‌های علاقمند پایه‌گذاری کنند. آنها قادرخواهند بود تجربه‌ی کاربری بسیار موفقی را از طریق دسترسی ساده‌تر، اعطای اعتبار یا راهنمایی‌های شخصی‌سازی شده در اختیار مشتریان خود قرار دهند تا با دریافت داده‌های بیشتری از رفتار مشتریان، خدمت خود را بهینه‌تر نمایند.

 

منبع:

https://www.verdict.co.uk/open-banking/

 

به اشتراک بگذارید