پنج روند سرویس‌های مالی در سال 2020
 

ما دهه‌ی بسیار جذابی را در صنایع مالی پشت سرگذاشته‌ایم. دهه‌ای که در آن، فن‌آوری‌هایی که در گذشته باعث تغییرات اندکی شده بودند، تاثیرات بسزایی بر صنایع مالی داشتند. همچنین یافته‌ایم که بعضی از فن‌آوری‌ها مانند BlockChain یا زنجیره‌ی بلوکی، بیشتر از حد انتظار اولیه زمان نیاز خواهند داشت تا تاثیر قابل توجهی بر صنایع مالی داشته باشند. به نظر می‌رسد پنج رویه‌ی ذیل بیشترین تاثیر را بر صنایع مالی خواهند داشت.

  • غول‌های فن‌آوری چون آمازون و گوگل، در حال احاطه کردن صنایع مالی هستند. با وجود این که این شرکت‌ها تمایلی به تبدیل شدن به بانک ندارند، اما به داده‌های مالی تولید شده توسط بانک‌ها علاقمند هستند. در صورت دستیابی آنها به این داده‌ها، قدرت فوق‌العاده‌ی چنین شرکت‌هایی در تحلیل داده‌ها، این توان را در اختیار ایشان قرار خواهد داد تا محصولاتی کاملا شخصی‌سازی شده در اختیار مشتریان قرار دهند.
  • بانک‌های بزرگ سنتی به راه‌اندازی برندها و موجودیت‌های جدیدی در کنار خود اقدام خواهند کرد. بانک‌ها با هدف حل دو مشکل اساسی خود یعنی فن‌آوری قدیمی و عدم نوآوری، اقدام به تاسیس موسسات مالی جدیدی در کنار خود خواهند کرد که بتواند با فین‌تک‌ها رقابت کند. بانک‌ها تلاش خواهند کرد با تفکیک بخشی از سازمان خود امکان نوآوری و ساخت فن‌آوری‌های جدید را در اختیار آن قرار دهند تا در میان‌مدت یا درازمدت بدنه‌ی اصلی سازمان خود را به مجموعه‌ی جدید انتقال دهند.
  • بانک‌ها به جای تمرکز بر روی صاحبان حساب، بر روی مشارکت در بسترهای پرداخت (Payment Platforms) متمرکز خواهند بود. درحال حاضر بانک‌ها بر روی افزایش تعداد صاحبان حساب تمرکز دارند در حالی که روند جدید می‌تواند آنها را به سمت ارائه‌ی بسترهای پرداخت برای کسب و کارها سوق دهد. با تامین امکان دسترسی کسب وکارها از طریق API‌های بانکداری باز، آنها قادر خواهند بود حجم کسب و کار خود را به صورت تصاعدی افزایش دهند.
  • بانک‌های بیشتری برای کشف تقلب از ابزارهای هوش مصنوعی بهره خواهند گرفت. بانک‌ها در مبارزه با تقلب‌های مالی با دو چالش اصلی روبرو هستند. کشف و تقلب و تفسیر آن. بانک‌ها دریافته‌اند که هوش مصنوعی می‌تواند در یافتن ریشه‌ها و دلایل بروز تقلب آنها را یاری دهد تا بتوانند به کمک آن، تا حد زیادی چنین مسائلی را ریشه‌کَن کنند.
  • سازمان‌های نظارتی، رمزارزها را به مرور از جریان‌های اصلی مالی خارج می‌نمایند. با وجود علاقه‌ی وافر سال‌های گذشته به راه‌اندازی و ترویج استفاده از رمزارزها، جریان حرکتی و رشد آنها در چند ماه گذشته کاملا کُند شده است زیرا سازمان‌های نظارتی همچنان با سوالات بی جواب زیادی در این زمینه روبرو هستند تا جایی که موسسات کارت‌های اعتباری Visa و Mastercard از توافق اولیه با Facebook برای رمز ارز Libra خارج شده‌اند که توسط این غول شبکه‌های اجتماعی راه‌اندازی شده بود.

امواج تغییر و دگردیسی در صنایع مالی همچنان ادامه خواهد یافت و موسسات مالی برای ادامه‌ی حیات خود ملزم به نوآوری، استفاده از فن‌آوری‌های جدید و مشارکت با صاحبان ایده‌ها و فن‌آوری‌های نوین خواهند بود تا بتوانند از این امواج به بهترین شکل بهره برداری کنند.

 

منبع:

https://www.globalbankingandfinance.com/five-financial-services-trends-for-2020/

 

به اشتراک بگذارید