پنج روند تغییر کسب و کارهای دیجیتال در سال 2021
 

همه‌گیری کووید19 برخی از انتخاب‌های «اختیاری» سازمان‌ها را به نوعی به وظایف و تحولات مسلم آنها تبدیل کرده است. موسسه‌یForrester پیش‌بینی‌های خود را برای سال 2021 منتشر کرده است. پیش‌بینی‌هایی که برای دوران «پَساکرونا» تغییرات بزرگی را در روند کسب و کارها نمایش می‌دهد.

به تعبیر Forrester برخی از سازمان‌ها تغییراتی که برای پنج سال پیش‌بینی می‌کردند را در مدت پنج ماه پیاده‌سازی نموده‌اند. این موسسه، حضور همه جانبه‌ی دیجیتالی را برای اکثریت کسب و کارها پیش‌بینی می‌کند. همانند دیگر گروهِ ‌یافته‌های Forrester، پیش‌بینی‌ها در زمینه‌ی تحولات دیجیتالِ سال آینده در پنج محور منتشر شده‌اند:

یک) یک‌پنجم تمام کسب و کارها در سراسر جهان، بخش‌های دیجیتال خود را راه‌اندازی خواهند کرد.

با تبدیل‌ شدن تجارب دیجیتال مشتریان به عنوان محرک اصلی جذب آنها، بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ به جرگه‌ی شرکت‌هایی مثل British Petroleum, John Deere, Siemens خواهند پیوست که بخش تجارب دیجیتال را به عنوان بخش مهمی از کسب و کار خود در نظر می‌گیرند. شرکت‌هایی که در آنها، بخش‌های مدیریت داده‌ها، هوش مصنوعی و کسب وکارهای نرم‌افزارمحور،حضور دارند. به پیش‌بینی این موسسه در پایان سال 2021، سی درصد از شرکت‌های با ارزش بالای یک میلیارد دلار، سبدی از محصولات و خدمات دیجیتال خواهند داشت و بیست درصد از این گروه کسب و کارها، واحدی مجزا و مختص برای توسعه‌ی محصولات دیجیتال راه‌اندازی نموده‌اند.

دو) محوریت رایانش ابری در رشد دیجیتال سازمان‌ها

تمامی بخش‌های دیجیتال در سازمان‌ها، نوآوری از طریق زیست‌بوم‌های جدید ارائه‌ی سرویس‌های دیجیتال را در دستور کار خود قرار خواهند داد و بیش از نیمی از آنها، اولویت رایانش ابری یا Cloud First را به عنوان محور این نوآوری قرار خواهند داد. بخش مهمی از این اقدام، هماهنگ‌سازی منابع داخلی و خارجی سازمان‌ها بوده که از دید موسسه‌ی Forrester این هماهنگ‌سازی باید بر اساس یک ارزش ملموسِ خلق شده، مانند ارزش برای مشتری یا سازمان، برنامه‌ریزی شود.

سه) قرارگیری «دکمه‌ی خرید» در همه‌جا

سال 2021 سالی است که در آن سازمان‌ها مسیرهای مختلف برای فروش کالا و خدمات خود را خواهند آزمود تا بهترین مجموعه از کانال‌های فروش خود را بیابند. این انتخاب، تنها بین موارد محدودی مانند Amazon  و Shopify نخواهد بود بلکه تمامی کانال‌های مختلف فروش، آزموده خواهند شد تا بهترین زیرمجموعه از آنها انتخاب شود. با هدف شخصی‌سازیِ حداکثری، استفاده از فن‌آوری‌هایی مانند واقعیت افزوده Augmented Reality و واقعیت مجازی Virtual Reality رواج بیشتری خواهد یافت.

چهار) جایگزینی سامانه‌های مدیریت منابع سازمانی یا ERP با «سامانه‌های عملکرد دیجیتال» یا Digital Operation Platform

سامانه‌های عملکرد دیجیتال که ابزارهای اجرای کسب و کار را در یک محصول واحد گردآوری می‌نمایند در سال2020 محبوبیت زیادی پیدا کردند. این محبوبیت با رشد این سامانه‌ها ادامه خواهد یافت تا جایگزینی، برای سامانه‌های مدیریت منابع سازمانی رواج بیشتری یابد. این تحول باعث افزایش تلاش تولیدکنندگان این سامانه‌ها برای افزودن امکانات بیشتر به محصولات عرضه شده و رشد کیفیت آنها به نفع مشتریان خواهد شد. محصولات جدید که از امکانات هوش مصنوعی بهره خواهند گرفت بر اساس نیاز دقیق صنعت مورد استفاده، شخصی‌سازی خواهند شد. بر اساس یافته‌های موسسه‌ی Forrester، این پیشرفت باعث ایجاد زیرساختی جامع برای اجرای فعالیت‌های کسب و کار دیجیتال خواهد شد.

پنج) قیمت‌گذاری بر پایه‌ی نتایج حاصله برای مشتری در خدمات دیجیتال رشد چشمگیری خواهد داشت.

بر اساس نتایج تحقیقات این موسسه، پرداخت‌های بسیاری از قراردادهای سال جدید بر اساس ساختار «نتیجه محور» تنظیم خواهد شد. دریافت‌کنندگان خدمات، انتظار خواهند داشت تنها در صورت دریافت نتایج ملموسی مانند افزایش رضایت مشتریان، بهبود تجربه‌ی کاربران در مسیر دریافت خدمات دیجیتال یا کاهش زمان مورد نیاز برای دستیابی به درآمد، پرداخت‌های خود به عرضه‌کنندگان خدمات را انجام دهند.

 

منبع:techrepublic.com,2020

 

 

به اشتراک بگذارید