پرداخت‌های موبایلی و خدمات فین‌تک‌ها – کسب وکاری داده‌محور
 

شاید یک دهه‌ی پیش، زمانی که اصطلاح فین‌تک‌ها در حال رواج یافتن بود، این صنعت را با محصولاتی مانند کارت‌های اعتباری مجازی، پرداخت موبایلی و سیستم‌های امنیتی پرداخت‌های الکترونیکی معادل می‌دانستیم. امروزه، این اصطلاح یکی از پایه‌های اساسی تحول دیجیتال محسوب می‌شود و این بار شرکت‌های نوآور در زمینه‌ی فن‌آوری مالی پیشتاز این صنعت هستند.

امروزه، خدمات مالی موبایلی، یکی از شاخه‌های صنعت خرده‌فروشی است که ممکن است در ابتدا عجیب به نظر برسد. اما زمانی که به این موضوع بیشتر فکر می‌کنیم، این حرکت خرده‌فروشان بسیار منطقی به نظر می‌رسد. به گفته‌ی مدیر اجرایی یکی از بزرگترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای خرده فروشی، «سالها است که مشتریان به ما اعتماد کرده‌اند و اکنون وقت آن است که انتظارات جدید آنها یعنی امکان مدیریت هزینه‌کرد را با ابزارهای مناسب در اختیار آنها قراردهیم».

 

نرم‌افزارهای جدید مالی موبایلی، ستارگان جدید سیستم‌های وفاداری

سال‌ها پیش، یکی از فروشگاه‌های محبوب زنجیره‌ای قهوه و چای، سیستم وفاداری خود را برروی سیستم پرداخت موبایلی مشتریان پایه‌گذاری نمود. این حرکت، آغاز روندی بود که امروزه توسط بسیاری از دیگر خرده‌فروشان دنبال می‌شود. با ظهور فن‌آوری‌های جدید در زمینه‌ی سیستم‌های پرداخت، این فن‌آوری به عنوان یکی از اجزای اصلی سیستم‌های وفاداری در میان بسیاری از کسب وکارها درآمده است. در این نوشته به سه مزیت از مزایای این فن‌آوری در بهبود تجربه‌ی مشتریان و افزایش سودآوری اشاره خواهیم کرد.

 

یک) خدمات فین‌تک‌ها به افزایش خرید می‌انجامد.

داده‌های رفتاری مشتریان نشان می‌دهد برنامه‌های وفاداری که از خدمات فین‌تک‌ها برای پرداخت‌های موبایلی استفاده می‌نماید باعث افزایش خرید مشتریان می‌شود. در حقیقت، سهولت ابزارهای پرداخت موبایلی، بدون نیاز به کارت‌های اعتباری یا پول نقد در ترکیب با  همزمانی دریافت جوایز ملموس وفاداری باعث می‌شود مشتریان با تواتر بیشتری خرید کنند. در مثال فروشگاه زنجیره‌ای فوق‌الذکر‌، 38 درصد از مشتریانی که از سیستم پرداخت موبایلی توام با وفاداری استفاده می‌نمایند، بیش از هفته‌ای یک بار از این فروشگاه‌های زنجیره‌ای خرید می‌نمایند در حالی که این عدد در دیگران تنها 16درصد است.

 

دو) جمع‌آوری بیشتر و بهتر داده‌ها – پیشنهادهای شخصی‌سازی شده

استفاده از ابزار پرداختی موبایلی که با سیستم وفاداری تجمیع شده است، به نوعی تمام داده‌های رفتار خرید مشتریان از یک کسب وکار را پوشش می‌دهد. این در حالی است که در گذشته، به دلیل نیاز به وارد کردن شماره‌ی تلفن یا شماره‌ی عضویت یا ارائه‌ی کارت وفاداری، این داده‌ها همواره به سادگی قابل جمع‌آوری نبوده‌اند. یکی از دست‌آوردهای این مهم، امکان ارائه‌ی محصولات و خدمات شخصی‌سازی شده و پیشنهادهای هدفمند بیشتر برای مشتریان است. بر اساس تحقیقات موسسه‌ی Epsilon، هشتاد درصد مشتریان به پیشنهادهایی پاسخ مثبت می‌دهند که به دقت برای آنها شخصی‌سازی شده و بر اساس سلایق آنها تنظیم شده است.

 

سه) حدف کمیسیون پرداخت

سیستم‌های پرداخت سنتی، صاحبان کسب وکارها را موظف به پرداخت کمیسیونی بابت استفاده از خدمات پرداخت می‌نماید. این در حالی است که سهم فین‌تک‌ها از خدمات مالی پرداخت بسیار کمتر از تعرفه‌های سیستم‌های پرداخت سنتی و در اکثر موارد صفر است.

 

منبع: 2021,thinksmobility.com

 

به اشتراک بگذارید