هوش مصنوعی چگونه در کسب و کارهای سازمانی به کار گرفته می‌شود؟
هوش ماشینی

 

گاهی به اشتباه تصور می‌شود هوش مصنوعی تنها برای کسب وکارهایی که به مشتریان خرد کالا یا خدمت ارائه می‌کنند مناسب است. این تصور بر این پایه است که به دلیل تعدد مشتریان، داده‌های بیشتری در اختیار این کسب و کارها قرار دارد تا برای تحلیل و هوشمندی از آنها بهره بگیرند. اما این تصور کاملا دور از واقعیت است. کسب و کارهای سازمانی نیز می‌توانند مشابه کسب وکارهای خرد برای بهبود محصول، خدمت و فرآیندهای کسب و کاری خود از هوش مصنوعی استفاده نمایند.

محصولات بهتر

دستگاه‌های CT Scan شرکت زیمنس با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی امکان شخصی‌سازی روش اجرای اسکن بر اساس مشخصات فرد مورد آزمایش را در اختیار اپراتورهای این دستگاه قرار می‌دهند تا بهترین تصویربرداری ممکن از بیمار انجام گیرد. همچنین این دستگاه‌ها به امکان پیش‌بینی زمان خرابی، مجهز هستند. امکانی که به مرکز درمانی پیش از زمان از کار افتادن هشدار می‌دهد تا برای تعمیرات دوره‌ای دستگاه برنامه‌‎ریزی نماید.

خدمات بهتر

در شرکت Autodesk، ابزارهای هوشمند در صنایع مختلفی چون تولید، ساختمان، مهندسی و معماری امکان اجرای طراحی‌های بهتری را برای طراحان فراهم نموده است. همچنین موتور هوشمند شرکت SalesForce به نام Einstein با استفاده از یادگیری ماشینی، پرداش زبان طبیعی و پیش‌بینی‌های انجام شده بر اساس تحلیل، سطح ارائه‌ی خدمت در فروش و مدیریت ارتباط با مشتریان را به شدت افزایش داده است. شرکت اوراکل نیز در ابزار «بانک اطلاعاتی خودکار» خود به کمک هوش مصنوعی، هزینه‌های راهبری برای مشتریان را به شدت کاهش داده است.

فرآیندهای کسب وکاری بهینه

یکی از متداول‌ترین روش‌های افزایش بهره‌وری سازمان‌ها به کمک هوش مصنوعی، بهینه‌سازی فرآیندهای سازمانی است. بخش‌های بازاریابی، منابع انسانی و مالی با استفاده از این فن‌آوری فرآیندهای خود را بهبود می‌بخشند. پردازش خودکار رزومه‌ها برای انتخاب گروهی از متقاضیان برای مصاحبه، نظرسنجی به کمک ربات‌های هوشمند و پیش بینی دقیق آینده‌ی مالی، نمونه‌هایی از کاربرد فن‌آوری در این زمینه‌ها است.

تولید

در صنعت تولید، هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، انقلاب عظیمی به راه انداخته‌اند. از زنجیره‌ی تامین گرفته تا مدیریت انبارها و تعمیرات دوره‌ای از پیش تعیین‌شده همگی بخشی از تحولات و نوآوری‌های «صنعت – نگارش 4.0»هستند. بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده توسط موسسه‌ی مک‌کینزی، خطاهای تولید، هزینه و زمان به کمک این نوآوری بهبودی پنجاه درصدی داشته‌اند.

بازاریابی

با بکارگیری هوش مصنوعی در صنعت بازاریابی برای تحلیل داده‌های وب‌سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و بانک‌های اطلاعاتی بازاریابی، تعداد و کیفیت سرنخ‌های به دست آمده برای فروش یا ارائه‌ی خدمت به شدت افزایش می‌یابند. همچنین شخصی‌سازی کامل تبلیغات به کمک فن‌آوری هوش مصنوعی، با انتخاب زمان و محتوای مناسب، کارآیی بازاریابی را افزایش می‌دهند. به کمک ربات‌های خودکار برای انجام فعالیت‌های اولیه‌ی لازم برای مدیریت امور مشتریان، نیروهای متخصص فرصت آن را خواهند داشت تا به فعالیتهای عمیق‌تری بپردازند.

منابع انسانی

پردازش اولیه‌ی رزومه‌های ارسالی متقاضیان کار برای غربالگری اولیه، پردازش داده‌های جمع‌آوری شده از بازخوردهای درون سازمانی و ساخت مدلی هوشمند از رفتار بهینه‌ی سازمانی بر اساس داده‌های عملکردی نمونه‌هایی از استفاده‌ی هوش مصنوعی در زمینه‌ی مدیریت منابع انسانی هستند.

امور مالی

مدیریت امور مالی محدوده‌ای بسیار مناسب برای بکارگیری هوش مصنوعی است زیرا بانک‌های اطلاعاتی و گردش دیجیتال اطلاعات، سنگ‌بناهای اصلی آن هستند. تشخیص تقلب با استفاده از بررسی و ساخت مدل بر اساس رفتارهای تقلب گذشته و واسپاری فعالیت‌های زمان‌گیر اما غیرتخصصی به ماشین‌های هوشمند، نمونه‌هایی هستند از فعالیت‌هایی که هوش ماشینی در صنعت مالی در آنها بکار گرفته است.

پردازش خودکار با استفاده از ربات‌ها (Robotic Process Automation)

یکی از نمونه‌های بروز استفاده از هوش مصنوعی در سازمان‌ها استفاده از ربات‌های خودکار است. ربات‌هایی که جایگزین بخش‌های پرتکرار و کاملا مشخص فعالیت نیروهای انسانی می‌شوند. بخش‌هایی مانند جستجوی پرسش در بانک اطلاعاتی، واکشی اطلاعات ریزحساب، دریافت موجودی کالا، راهنمایی در خصوص سوالات پرکاربرد و …

همان‌گونه که ملاحظه می‌نمایید، دنیایی از امکانات جدید با بکارگیری هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در اختیار کسب و کارهای سازمانی قرار می‌گیرد و سازمان‌های هوشمند از این موقعیت برای بکارگیری این فن‌آوری و پیشی گرفتن از رقبا بهره خواهند گرفت.

 

 

منبع:

https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/2020/10/02/how-is-artificial-intelligence-used-in-b2b-companies-here-are-powerful-examples/?ss=ai#175598893ca4

 

به اشتراک بگذارید