هوش مصنوعی در خدمات مالی
 

در لبه‌ی فن‌آوری‌های مالی، هوش مصنوعی در حال دگردیسی روش کار کسب و کارهاست. با برخورد این موج جدید با بدنه‌ی صنایع مالی، باید انتظار آن را داشته باشیم که سیستم‌های موروثی قدیمی انفورماتیک منسوخ شده و موسسات مالی خود را برای انجام عملیات بر اساس داده‌ها آماده سازند. به کمک فن‌آوری‌های جدید از مدل‌های ریاضی تراکنش‌ها گرفته تا ارزیابی ریسک، تحلیل داده‌های وسیعی که در اختیار بانک‌ها قراردارند با هدف خلق ارزش برای مشتریان در دستور کار قرار گرفته است.

از سوی دیگر با بروز چنین پدیده هایی رفتارهای مشتریان به سمت استفاده از ابزارهایی چون تلفن هوشمند، سوق یافته است که در آن‌ها برای هر نیاز مشتری یکApplication  موبایلی پیش بینی شده است. این در حالی است که با در نظرگرفتن دغدغه‌های امنیتی، موسسات مالی در این مسیر یک گام عقب‌تر از بسیاری از صنایع هستند. این بازماندن از جریان سریع تحولات، با همه‌گیرشدن سیستم‌های هوشمند نیز همچنان ادامه خواهد یافت.

بلوغ سیستم‌های قدیمی(موروثی)

فعالیت‌های صنایع مالی همواره انباشته از داده های رفتاری بوده‌اند اما گشودن درهای فن‌آوری جدید به سمت مشتریان، به ناگاه حجم وسیعی از داده‌ها را به سمت واحدهای انفورماتیک جاری کرده که باعث کاهش سرعت و قابلیت اطمینان شده است. این دشواری، در رقابت با کسب و کارهای نوآوری که پایه‌ی طراحی آنها بر رایانش ابری گذارده شده است دوچندان می‌گردد.

امروزه، بسیاری از شرکت‌ها، خود را در جایگاه تامین‌کنندگان سرویس‌های مالی با سهولت بسیار زیاد قرارداده‌اند. به عنوان نمونه، شرکت Rocket Mortgage با شعار «با فشار یک دکمه وام خرید منزل خود را دریافت کنید» به مشتریان خود یک تجربه‌ی دلپذیر در تقاضای وام خرید مسکن را وعده می‌دهد. این شرکت که محصول خود را بر پایه‌ی فن‌آوری نوین انفورماتیکی بنا نهاده است، نه تنها توجه مشتریان را به خود جلب می‌نماید، بلکه خدمات پشتیبانی مشتریان را نیز از طریقApplication  موبایلی خود و شبکه های اجتماعی در اختیار ایشان می‌گذارد. تاثیر چنین روندی را می‌توان در سرمایه‌گذاری 4/11میلیارد دلاری بانک JPMorgan در فن‌آوری جدید در بانک خود مشاهده کرد.

از سوی دیگر، حجم این سرمایه‌گذاری، بزرگی چالش پیش رو را نیز به ما گوشزد می‌نماید. در حالی که گسترش شبکه‌ی شعب به صورت سنتی هم بسیار هزینه‌بر و هم – بر اساس داده های اخیر – خطرناک خواهد بود، سازمان‌ها به دنبال راه‌حل‌های جدید هستند که بر اساس فن‌آوری هوش مصنوعی هدایت می‌شوند.

زمانی که ربات‌ها سازمانها را نجات می‌دهند…

مسیری که بسیاری از سازمان‌ها برای حرکت به سمت استفاده از هوش مصنوعی در آن قدم گذاشته‌اند استفاده از ربات‌ها برای خودکارسازی فرآیندها یا Robotic Process Automation است. بر اساس یک تحقیق اخیر، مدیران بانک‌ها و شرکت‌های بیمه، چنین اقدامی را روشی ایده‌آل برای آغاز مسیر استفاده از هوش مصنوعی تشخیص می‌دهند. این ربات‌ها به عنوان یک لایه‌ی میانی بین کاربران/ سیستم‌های نوین و سیستم‌های موروثی/ سنتی عمل می‌کنند تا با خودکارسازی فرآیندها زبان مشترکی با سیستم‌های موروثی ایجاد کنند که عملکرد آنها در طی زمان ثابت شده است.

تحلیل‌گران موسسه‌ی Gartner، حجم هزینه‌کَرد در زمینه‌ی ربات‌های خودکارسازی فرآیندها تا کنون را 680 میلیون دلار تخمین زده‌اند. عددی که براساس این تحقیق به 4/2میلیارد دلار تا سال 2022 خواهد رسید. تحقیق دیگر انجام شده توسط NetApp نشان می‌دهد تقریبا نیمی از بازیگران صنایع مالی به نوعی از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. به صورت خاص، مدیریت سبد سرمایه یه Portfolio Management به اندازه‌ی 27 درصد، واحدهای امور مشتریان به اندازه‌ی 47 درصد و واحدهای کشف تقلب به میزان 40 درصد از این فن‌آوری استفاده می‌نمایند. هدف مشترک همه‌ی آنها استفاده از ربات‌ها برای اجرای فعالیت‌های تکراری با درصد خطای بسیار پایین بوده است.

رشد رایانش ابری

رایانش ابری در حال تبدیل شدن به یکی از روندهای غالب صنایع مالی است. استفاده از این روش به نوعی آینده‌نگری و تسهیل‌کننده برای تغییرات آتی صنعت تبدیل شده است. این فن‌آوری راه‌حلی انعطاف‌پذیرتر و مقیاس‌پذیرتر از سیستم‌های ذخیره‌سازی و پردازش سنتی در اختیار صنایع قرار می‌دهد.

کسب و کارها باید بتوانند خدمات مدرن را در عین حفظ سرعت و قابلیت اطمینان در اختیار مشتریان خود قرار دهند. بدون استفاده از رایانش ابری، صنایع مالی نخواهند توانست سیلوهای داده‌ای را برای تجزیه و تحلیل ریسک، حفظ سطح بالایی از خدمات امور مشتریان و در نظر گرفتن قوانین بالاسری مدیریت کنند.

سرویس ربات‌های گفتگو یا ChatBotها هم از دیگر نتایج استفاده از هوش مصنوعی است. ربات‌هایی که با بهره‌گیری از فن‌آوری پردازش زبان طبیعی، بسیاری از خواسته‌های اولیه‌ی مشتریان را پاسخ‌گو هستند. این امکان به مشتریان اجازه می‌دهد در هر ساعتی از شبانه‌روز، پاسخ برخی از نیازهای خود را به صورت بلادرنگ دریافت نمایند. چنین پردازش‌هایی عموما به زیر ساخت‌هایی نیازمند است که توسط رایانش ابری به سهولت در دسترس خواهد بود.

انطباق با فن‌آوری های جدید، پیشرفت و تکامل

افزودن فن‌آوری هوش مصنوعی به مجموعه فن‌آوری‌های موجود در صنایع مالی و بیمه‌ای، کیفیت خدمت‌رسانی به مشتریان را افزایش خواهد داد. همان‌گونه که شاهد بوده‌ایم، نرخ فزاینده‌ی پیاده‌سازی این فن‌آوری در این دو صنعت، نمایشگر آغاز حرکت در این مسیر است. در زمان انجام این تحقیق، 56 درصد از مخاطبین چند سالی را صرف تدوین استراتژی خود در این زمینه نموده بودند و یک یا چند سرویس هوشمند را به فعالیت‌های روزمره‌ی خود افزوده بودند.

با نگاهی به آینده، سی درصد مخاطبین تشکیل یک واحد مستقل هوش مصنوعی را در برنامه‌ی کاری خود داشتند. با هدف ایجاد امکان استفاده از این فن‌آوری، مغتنم است بانک‌ها و موسسات بیمه‌ای، از داده‌های خود که در سیلوهای اطلاعاتی ذخیره شده‌اند با کمک این فن‌آوری استفاده نمایند. تدوین یک استراتژی روشن در زمینه‌ی داده‌های اطلاعاتی، نگرش با دید باز و درک این موضوع که هوش مصنوعی چه توانایی‌های بالقوه‌ای را داراست، لازمه‌ی رشد و تکامل بانک‌ها و موسسات بیمه‌ای است.

 

منبع:

 

https://www.globalbankingandfinance.com/artificial-intelligence-in-financial-services/amp/

 

به اشتراک بگذارید