هشت پروژه‌ی جذاب سال 2020 در زمینه‌ی زنجیره‌ی بلوکی (Block Chain)
 

پروژه‌هایی مانند Status, Cosmos, Aragaon, Storjکه در اطراف رمزاَرز Etherum پیاده‌سازی شدند، حکمرانان عرصه‌ی زنجیره‌ی بلوکی در سال 2019 بودند. در سال 2020، انتظار فعالیت بیشتری در زمینه‌ی زنجیره‌ی بلوکی وجود دارد زیرا رمز ارزها دوباره به مرکز توجه مطبوعات تبدیل شده اند. فن‌آوری‌های زنجیره‌ی بلوکی همچنان به خبرساز بودن ادامه می‌دهند و در میان آنها، لیست زیر تعدادی از جذاب‌ترین آنها را نمایش می‌دهد:

 •  صنعت بازی: MobileGo
  • مجموعه‌ی MobileGo که خود را به عنوان «رمز ارز صنعت بازی» نامگذاری کرده است. با وجود شروع به کار در سال 2017، این مجموعه هم اکنون نیز گستردگی زیادی یافته است. این شرکت با ارائه‌ی توکن‌های MGO به کاربران بازی‌ها، به آنها اجازه می‌دهد این توکن‌ها را در بازی‌های متفاوتی چون Call of Duty, Need for Speed, WoW استفاده کنند. کسانی که از بازی‌ها استفاده می‌کنند می‌توانند توکن‌های خود را درون بازی‌ها یا درون فروشگاه مجازی که MobileGo راه‌اندازی نموده است، خرج کنند. پتانسیل این بستر به دلیل ترکیب دو صنعت بزرگ رمز ارز و بازی‌های رایانه‌ای بسیار زیاد به نظر می‌رسد.
 •  صنعت مرورگرهای امن اینترنتی: Brave Browser
  • نرم‌افزار Brave یک مرورگر بر پایه‌ی زنجیره‌ی بلوکی است که سرعت، امنیت و حریم شخصی را در اولویت قرار داده است. با بیش از بیست میلیون دانلود، این نرم‌افزار قطعا یک بازیگر جدی در این عرصه محسوب می‌گردد. ظهور این بازیگر در پی دغدغه‌های کاربران در خصوص ذخیره‌سازی تاریخچه‌ی مرور اینترنتی ایشان شدت گرفت تا مرورگری که با عرضه‌ی لایه‌های مختلف حریم خصوصی، از هدف قرار گرفتن شما توسط تبلیغات مختلف پیشگیری نماید.
 •  صنعت مالی: Ant Duo-Chain
  • این شرکت که در لیست 50 شرکت زنجیره‌ی بلوکی سال 2020 مجله‌ی Forbes قرارگرفته و توسط شرکت Ant Financial در چین تولید شده است، بستری با سهولت فراوان برای تراکنش‌های مالی در اختیار کاربران قرار می‌دهد. به گزارش مجله‌ی Forbes، این بستر تا کنون بیش از 1.5 میلیارد دلار تراکنش در میان کاربران خود انجام داده است.
 • صنعت بیمه: Aon
  • هدف شرکت Aon عرضه‌ی بستری در ارائه‌ی خدمات بیمه‌ای است که سرویس‌های آن به عملیات بیمه‌ای محدود نمی‌شود. این بستر به کاربران خود اجازه می‌دهد محصولات بیمه‌ای خاص خود را طراحی، ارزیابی هزینه‌ای و خریداری نمایند.
 • صنعت سرمایه‌گذاران خطرپذیر: Crypto Village Accelerators
  • هدف این مجموعه‌ی سرمایه‌گذاری کاهش زمان لازم میان طرح ایده توسط استارت‌آپ‌ها و دریافت سرمایه‌گذاری مالی برای آغاز کار است.این بستر سرمایه‌گذاری همچنین به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد سبد سرمایه‌گذاری خود را تا حد امکان و با هدف کاهش ریسک گسترش دهند.
 • صنعت صرافی رمز ارزها: BitIt
  • با استفاده از BitIt روزهای دشوار خرید و تراکنش‌های رمز ارز فراموش خواهند شد. به کمک این بستر، کاربران قادر خواهند بود به‌سادگی و با استفاده از کارت‌های اعتباری خود رمز ارز خریداری کنند. هدف این بستر، قراردادن بازار رمز ارز در اختیار کاربران عادی است. با امکان خرید براساس ارزهای رایج کشورهای مختلف، این بستر هزینه‌های گزاف تبدیل نرخ ارز را از میان برمی‌دارد. همچنین هزینه‌های انتقال و تراکنش بر روی این بستر بسیار اندک هستند.
 • صنعت تجارت الکترونیک: Zelwin
  • فروشگاه اینترنتی Zelwin فروشگاهی منحصر با ساختار عرضه‌ی کالا همتا به همتا (Peer to Peer) است که مدعی شده تمام شرکت‌کنندگان از این بستر درآمد خواهند داشت. مدل کسب و کاری این بستر بسیار خاص است. کاربران پس از انجام تراکنش، توکن هایی به نام ZLW دریافت می‌کنند که می‌توانند از آنها برای ارسال حواله، خریدهای بعدی یا پس انداز استفاده کنند. پتانسیل این بستر به دلیل جهانی بودن و سرعت رشد بسیار بالای آن است. کاربران قادر خواهند بود با هر شخص دیگری در سراسر جهان تعامل داشته باشند تا با استفاده از رمز ارز کالاها را خریداری نموده یا به فروش برسانند.
 • اطلاعات در خصوص رمز ارز ها: Cryptwerk
  • این بستر امکان جستجوی محل‌های استفاده از رمز ارزها را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. به دلیل عدم فراگیری رمزارزها، اطلاعات چنین بستری بسیار ارزشمند است. علت ارزشمندی این بستر نه تنها عملکرد به عنوان فهرست محل استفاده از رمز ارزها بلکه به عنوان ابزار ساده‌سازی استفاده از رمز ارزها و به تبع آن گسترش استفاده از آنها و افزایش حجم بازار رمز ارزهاست.

جمع بندی: 

همانند سالهای گذشته، در سال 2020 نیز فن‌آوری زنجیره‌ی بلوکی بر دو محور امنیت و بهینه‌سازی هزینه‌ها بنا گذاشته شده است. با افزایش علاقمندی در میان متخصصین، می‌توان انتظار داشت رشد و بلوغ سریعتر این صنعت را در سال جاری شاهد باشیم. شاید هیجان انگیزترین اتفاق سال 2020، مشاهده‌ی استفاده از فن‌آوری زنجیره‌های بلوکی در زمینه‌هایی است که تاکنون از این فن‌آوری بهره‌ای نداشته‌اند.

 

منبع:businessblockchainhq

 

به اشتراک بگذارید