نقش هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و اینترنت اشیاء در تحول دیجیتال
 

 

مفاهیم فوق و ارتباط آنها با یکدیگر بسیاری از مخاطبین را دچار سردرگمی نموده است. در این یادداشت تلاش خواهیم کرد این مفاهیم را تعریف نموده و تصویر روشن‌تری از ارتباط آنها ترسیم کنیم.

 

تحول دیجیتال

تحول دیجیتال که بیش از دو دهه از آغاز آن می‌گذرد حرکتی در زمینه‌ی چگونگی انجام کسب وکارها و حرکت به سمت دیجیتالی شدن آنهاست. پست الکترونیک، سامانه‌های مدیریت منابع سازمانی، رایانش ابری، تبلیغات دیجیتالی، خرده‌فروشی آنلاین، سرویس‌های پزشکی از راه دور، دورکاری و خدمات پخش ویدئو بر بستر اینترنت نمونه‌هایی از تحولات دیجیتال هستند که هریک به نوعی روش ارتباط با مشتریان یا عرضه‌ی کالا و خدمات را تحت تاثیر قرارداده‌اند.

سازمان‌ها و کسب وکارهای مختلف تشخیص داده‌اند که می‌توانند با برنامه‌ریزی تحولات دیجیتال به مزیت رقابتی دست یابند، تجربه‌ی مشتریان خود را بهبود بخشند و فرآیندهایی که مشتریان در آنها حضور دارند را بهینه‌سازی نمایند. هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی و اینترنت اشیاء در پیاده‌سازی تحول دیجیتال نقش بسزائی ایفا می‌نمایند.

 

نقش هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

این دو ابزار برای تشخیص زمینه‌هایی استفاده می‌شوند که برای سازمان شما مزیت رقابتی ایجاد می‌نماید. آنها به سازمان‌ها کمک می‌کنند استراتژی تحول داده‌های خود را بر اساس بازخوردی بلادرنگ از «هوش بازار» برنامه‌ریزی نمایند. فن‌آوری یادگیری ماشین با بکارگیری داده‌های عظیمی از رفتارهای مصرفی مشتریان، دید مناسبی از رفتار آینده‌ی مشتریان در اختیار سازمان‌ها قرار می‌دهد. در حقیقت به جای نیاز به مدت قابل توجهی برای درک و تحلیل تغییرات رفتار مشتریان، یادگیری ماشین این امکان را در اختیار سازمان شما قرار می‌دهد که با ساخت مدلی از رفتار سابق مشتریان و نظارت دائم بر روی روند رفتاری آنها، هرگونه تغییری که در حال رخ دادن است را تشخیص دهید. در لایه‌ای بالاتر، هوش مصنوعی از یافته‌های یادگیری ماشین بهره می‌گیرد تا رفتار یک انسان هوشمند را شبیه‌سازی نماید و بر اساس یافته‌های به دست آمده فرآیندهای کسب و کاری و تجارب مشتریان را اصلاح نماید.

ترکیب این دو فن‌آوری عملا خط تولیدی در اختیار سازمان‌ها قرار می‌دهد که ماده‌ی اولیه ی آن داده‌های رفتاری مشتریان و فرآیند آن تحلیل این داده‌ها، مقایسه‌ی آنها با مدل ساخته شده از رفتارهای قبلی مشتریان و محصول آن بینشی به کسب و کارها است که چگونه تجربه‌ی بهتری برای مشتریان ایجاد نمایند یا فرآیندهای کسب و کاری خود را اصلاح نمایند.

 

نقش اینترنت اشیاء

اینترنت اشیاء، شبکه‌ای متصل از نرم‌افزارها، حسگرها، سخت افزاهای هوشمند و دیگر ابزارها است که امکان تبادل داده‌ها بر روی بستر اینترنت را در اختیار شما قرار می‌دهد. در حقیقت داده‌های مورد نیاز برای یادگیری ماشین و در لایه‌ای بالاتر هوش مصنوعی از این طریق گردآوری می‌شوند. در کنار هم، این فن‌آوری ها با جمع‌آوری داده‌ها، انتقال آنها و نهایتا تحلیل آنها امکان «تصمیم‌سازی داده محور» را در اختیار شما قرار می‌دهند.

 

جمع‌بندی

در پیاده‌سازی تحول دیجیتال، سازمان‌ها یکی از دو راه را انتخاب می‌نمایند. گروهی از آنها این چرخه‌ی جمع‌آوری و تحلیل داده‌ها را محور تصمیم‌سازی تحولات دیجیتال خود قرار می‌دهند و گروهی دیگر نیز به یافته‌های قدیمی سازمان خود اتکا می‌نمایند. گروه اول، در بازاری که رفتار مشتریان بر اساس تحولات اجتماعی و بازتاب تغییرات فن‌آوری به سرعت تغییر می‌کند، به وضوح، مزیتی رقابتی برای سازمان خود ایجاد خواهند نمود.

 

منبع:www.business2community.2021

 

مطالب مرتبط:‌

هوش مصنوعی، بهبود آینده‌ی تحول دیجیتال

 

اینترنت اشیاء هوشمند و نقش آن در صنعت بانکداری

 

تبدیل موفقیت به بخشی جدایی‌ناپذیر از تحول دیجیتال

به اشتراک بگذارید