فین‌تک‌ها چگونه بانک‌ها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند؟
 

مقدمه

فن‌آوری فین‌تک‌ها در حال رشد تصاعدی و شکل‌دهی به چرخه‌ی جهانی سیستم‌های مالی است. دنیای صنایع مالی، دیگر مانند گذشته به شرکت‌های سرمایه‌گذاری که به سرمایه‌گذاران مشاوره‌های حضوری ارائه می‌دهند محدود نمی‌شود. بسیاری از شرکت‌های نوپای شکوفا در حال رقم زدن آینده‌ی صنایع مالی هستند. با نگاهی به روند تحول دیجیتال، فین‌تک‌ها نه تنها ایده‌های جذابی برای تعامل با مشتریان فعلی خلق کرده‌اند، بلکه برای گروه سنی جوانان به نوعی سبک زندگی تبدیل شده‌اند.

تعبیر فین‌تک، دیگر تنها به صنایع مالی محدود نمی‌شود بلکه به تعبیری عمومی در صنایع مختلف تبدیل شده است. از دید اکثریت مطلق مدیران صنایع مالی، فین‌تک‌ها هستند که دایره‌ی خدمات مالی را تعیین خواهند کرد.

اما آیا تا کنون از خود پرسیده‌اید «اگر فین‌تک‌ها با سرعت فعلی به رشد خود ادامه دهند، آیا بانک‌های سنتی از میان خواهند رفت؟» در این یادداشت سعی خواهیم کرد جنبه‌های گوناگونی را بررسی کنیم که فین‌تک‌ها سیستم‌های بانکی را تحت‌تاثیر قرار خواهند داد.

فین‌تک‌ها چگونه بانک‌ها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند؟

حس‌گرهای بیومتریک

یکی از نوآوری‌های فین‌تک‌ها برای سیستم‌های بانکی حسگرهای بیومتریک است. این حس‌گرها به همراه دوربین‌های تشخیص شبکیه‌ی چشم، فرآیند احراز هویت محصولات متعددی مانند خودپردازها را متحول نموده‌اند. در ادامه، این فن‌آوری‌ها حمل کارت‌های پلاستیکی را عملا از معادلات حذف خواهند نمود. همچنین، به خاطر داشتن شناسه‌ی عددی یا رمز ورود نیز معنایی نخواهد داشت. با بکارگیری این ابزارها در کانال‌های مختلف ارائه‌ی خدمت به مشتریان (مانند نرم‌افزارهای موبایلی، محل شعبات فیزیکی و خودپردازها) تحول عظیمی در سهولت و امنیت احراز هویت و نیز تجربه‌ی مشتریان ایجاد خواهد شد.

ربات‌های گفت‌وگو برای امور مشتریان

یکی دیگر از دست‌آوردهای فین‌تک‌ها ربات‌های گفت‌وگو یا Chat Botها هستند. این ابزارهای خودکارسازی در ساده‌ترین حالت به مشتریان کمک می‌کنند با واحدهای مربوطه ارتباط برقرار کنند یا مستندات لازم مانند راهنماها را در اختیار ایشان قرار می‌دهند. با افزودن هوشمندی به این ابزارهای خودکارسازی، می‌توان از آنها برای ارائه‌ی توصیه‌های سرمایه‌گذاری یا حل مشکلات کاربران در استفاده از خدمات استفاده نمود. رشد سریع این ابزار آن را به بخشی جدا نشدنی از خدمت‌رسانی در صنایع مالی تبدیل کرده است و پیامد آن، امکان تمرکز نیروهای انسانی بر روی موضوعات مهمتر در ارتباط با مشتریان بوده است.

نرم‌افزارهای بانکداری موبایلی

تلفیقی از ابزارها و امکانات تولید شده توسط فین‌تک‌ها، نرم‌افزارهای موبایلی بانک‌ها را به ابزارهای قدرتمندی تبدیل نموده است. امکان احراز هویت از طریق اثر انگشت یا شناسایی شبکیه‌ی چشم، امکان درک اطلاعات چک‌های واگذاری که تصویر آنها توسط نرم افزار موبایلی دریافت میشود یا پرداخت صورت حساب‌های مختلف نمونه‌هایی از خدماتی هستند که به واسطه‌ی ابزارهای تولیدی توسط فین‌تک‌ها، عرضه‌ی آنها در نرم‌افزارهای موبایلی بانک‌ها میسر شده‌اند.

هوش مصنوعی

با هدف بهینه‌سازی خدماتی چون کشف تقلب یا عرضه‌ی محصولات مناسب و شخصی‌سازی شده برای مشتریان متفاوت، بانک‌ها به استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی روی آورده‌اند. بر اساس نتایج تحقیقات موسسه‌ی مک‌کینزی، مدل‌سازی آماری با استفاده از یادگیری ماشین در کشف تقلب، تحول بزرگی در این خدمت ایجاد نموده است. به عنوان نمونه، با گردآوری داده‌های رفتاری گذشته و حال مشتریان و ایجاد یک دید360 درجه از یک مشتری، الگوریتم‌های یادگیری ماشین می‌توانند الگوهای جامع‌تری از رفتار مشتریان ایجاد نموده و نیاز به عوامل انسانی در شناخت الگوهای تقلب را به شدت کاهش دهند.

بانکداری بدون شعبات فیزیکی

خدمات فین‌تک‌ها به مرور شعبات فیزیکی بانک‌ها را با کانال‌های عرضه‌ی خدمات الکترونیکی جایگزین نموده‌اند. بسیاری از بانک‌ها با اتخاذ سیاست عرضه‌ی خدمات از طریق گستره‌ی جامعی از کانال‌های ارتباط با مشتریان (Omni-Channel) به مرور تعداد شعبات فیزیکی خود را کاهش داده‌اند زیرا حجم عمده‌ای از خدمات آنها از طریق کانال‌های دیجیتال عرضه می‌شود. جالب است بدانید در سال 2016 تنها در اتحادیه‌ی اروپا بیش از 9000 شعبه‌ی فیزیکی از بانک‌های مختلف تعطیل شده‌اند.

نتیجه‌گیری

چالش‌های پیاده‌سازی فن‌آوری‌های ارائه شده توسط فین‌تک‌ها اندک نیستند اما به یقین، پیاده‌سازی آنها باعث کاهش هزینه، سهولت ارتباط با مشتریان، افزایش کانال‌های عرضه‌ی خدمات به مشتریان و افزایش کیفیت تجربه‌ی مشتریان خواهد شد. تصمیم در خصوص حرکت به این سمت به عهده‌ی بانک‌ها و موسسات مالی خواهد بود اما واضح است که موسساتی که قدم در این راه نگذارند در مقایسه با بانک‌های پیشرو در این زمینه، با مشتریان خاص و محدودتری روبرو خواهند شد. ممکن است امروزه، خدمات اصلی فین‌تک‌ها به موارد فوق محدود شود اما در آینده‌ی نزدیک حجم و تنوع این خدمات افزایش خواهد یافت و به مرور، تکنولوژی محور اصلی صنایع مالی خواهد شد.

 

منبع:

https://www.financederivative.com/how-is-fintech-affecting-banks/

 

به اشتراک بگذارید