شش پیشنهاد جذاب برای ارائه‌ی محتوای تعاملی برای مخاطبین شما
 

بسیاری از تامین‌کنندگان محتوا برای مقاصد بازاریابی، با چالش انتخاب چگونگی عرضه‌ی محتوا برای حفظ تازگی و جذابیت آن روبرو هستند. بر اساس تحقیقات انجام شده، محتوای «تعاملی» میزان «به اشتراک‌گذاری» را تا 28 درصد، افزایش داده و باعث رشدی 40 درصدی در تبدیل مخاطبین به مشتریان می‌شود. در این یادداشت به چند هنجار (فرمت Format) ارائه برای محتوای تعاملی اشاره خواهیم کرد.

 

یک) آزمون‌های کوچک تعاملی

بازاریابی با استفاده از آزمون‌های کوچک (Quiz) به صورت چشمگیری ارتباط با برند شما را افزایش می‌دهند. شما می‌توانید آزمون‌های کوچک مختلفی مانند تست شخصیت، آزمون‌های امتیازی، چیستان و پرسش‌های «بله / خیر» طراحی نمایید تا مخاطبین را به مشارکت تشویق کنید. نکات زیر در طراحی این گونه آزمون‌های کوچک اهمیت دارند:

 • از محتوای مختصر، دقیق و ساده استفاده نمایید.
 • از تصویری جذاب برای آزمون خود استفاده نمایید.
 • امکان به اشتراک‌گذاری نتایج را در اختیار مخاطبین قرار دهید زیرا بخش بزرگی از جذابیت برای مخاطبین به اشتراک‌گذاری موفقیت خود با دیگران است.

 

دو) نقشه‌های تعاملی

در بسیاری از موارد، استفاده از نقشه‌هایی که به نوعی هویت بصری مناسبی به محتوای شما می‌افزایند میزان جذابیت محتوا را برای مخاطبین شما به شدت افزایش خواهند داد. به عنوان نمونه، اگر محتوای شما رفتار مشتریان در شهرهای مختلف را تشریح می‌نماید یا تغییرات برند شما در طول زمان را نمایش می‌دهد استفاده از یک نقشه‌ی تعاملی که مخاطبین شما می‌توانند با حرکت بر روی آن اطلاعات موردنظر را دریافت نمایند جذابیت محتوا را دو چندان می‌نماید. نکات قابل توجه در این‌گونه ابزارها:

 • شما می‌توانید از نرم‌افزارهای تولید نقشه استفاده نماییدکه بر روی محیطهای رایانش ابری در اختیار شما قرار می‌گیرند.
 • از نقشه و قالبی استفاده نمایید که با محتوای شما بیشترین ارتباط مفهومی را ارائه می‌کند.
 • با استفاده از رنگ و وارد نمودن داده‌های مختلف در بخش‌های متنوع نقشه، انگیزه‌ی حرکت بر روی آن را برای مخاطبین خود ایجاد نمایید.

 

سه) ماشین حساب‌های تعاملی

در بسیاری از زمینه‌ها مانند محاسبه‌ی میزان سود دریافتی سپرده‌ها یا مبلغ اقساط پرداختی، در اختیار قرار دادن یک ماشین حساب که برای هدف مورد نظر شما طراحی شده است مزیت بزرگی به محتوای ارائه شده می‌افزاید. چنین ابزارهایی همچنین یک مخاطب علاقمند به محصول ارائه شده را از دیگران متمایز می‌نماید. نکات مهم در این زمینه:

 • در صفحه‌ای که ماشین حساب موردنظر را پیاده‌سازی می‌نمایید حتما راه ارتباطی در اختیار مخاطبین قرار دهید.
 • تلاش کنید ماشین حساب ارائه شده امکان تمامی محاسبات مورد نیاز مخاطبین را در اختیارشان قرار دهد.

 

چهار) ویدئوهای تعاملی

به دلیل ماهیت قوی بصری ویدئوهای تعاملی، تمرکز مخاطب در سطح بسیار بالایی بر روی محتوای ارائه شده باقی خواهد ماند. این ابزار همچنان موثرترین روش جذب مخاطبین به سمت برند و محصول یا خدمت ارائه شده توسط سازمان‌ها محسوب می‌گردد.  به خاطر داشته باشید:

 • شما می‌توانید از ابزارهای رایگان تولید ویدئوهای تعاملی استفاده نمایید.
 • لینک انتقال به وب سایت یا صفحات خاص مورد نظر خود را در ویدئو قرار دهید.
 • برای جذاب نمودن ویدئوی تعاملی خود، میتوانید از پرسشهای چند گزینه‌ای، امکان انتخاب ادامه‌ی مسیر به کاربران و نقاط ویژه‌ی انتخاب بر روی ویدئوهای نمایش داده شده استفاده نمایید.

پنج) استفاده از اطلاع نگاشت‌های تعاملی(Interactive Infographics)

در چنین اطلاع نگاشت‌هایی، کاربران می‌توانند با کلیک کردن یا حرکت بر روی بخشی از تصویر ارائه شده، اطلاعات مورد نظر خود را دریافت نمایند. این گونه از پیاده‌سازی، با اعمال نوعی از بازی‌گونه‌سازی، امکان جستجو برای یافتن اطلاعات مورد نظر را در اختیار مخاطبین قرار می‌دهد. نکات مهم:

 • حرکت محتوا بر اثر کلیک کردن را به آرامی انجام دهید تا مخاطبین فرصت کافی برای مطالعه را در اختیار داشته باشند.
 • با استفاده از رنگ، بخش‌های مختلف را از هم تفکیک نمایید. به این طریق خواهید توانست میزان بیشتری اطلاعات بر روی صفحه نمایش دهید.
 • مخاطبین را با مخفی کردن بخشی از اطلاعات ترغیب نمایید با صفحه‌ی نمایش داده شده ارتباط برقرار نموده و با آن تعامل نمایند.

 

شش) بازی‌ها

بازی‌های آنلاین می‌توانند سرگرم‌کننده و جذاب باشند. آنها به مرور به صورت یک پیش فرض برای ارائه‌ی محتوای تعاملی درآمده‌اند. به همین دلیل پیاده‌سازی یک بازی با در نظرگرفتن نکات حداقلی زیر اهمیت ویژه‌ای دارد.

 • بر اساس تصویر مطلوب ذهنی در مورد برند خود، یک شخصیت اصلی برای داستان بازی طراحی نمایید.
 • از امکان برقراری ارتباط مخاطبین با شخصیت طراحی شده اطمینان حاصل کنید. به عنوان نمونه، یکی از شرکت‌های تولید کننده‌ی تجهیزات ورزشی در بازی طراحی شده امکان دویدن بر روی تریدمیل و سفر به یک سرزمین خیالی را در اختیار مخاطبین خود قرار داده است.
 • یک انگیزه مانند جوائز یا امتیازهایی که در دنیای واقعی قابل استفاده هستند برای مخاطبین در نظر بگیرید تا از بازگشت و ادامه‌ی تعامل با بازی توسط آنها اطمینان حاصل کنید.

 

جمع‌بندی

برای اطمینان از موثربودن محتوای ارائه شده به مخاطبین باید با دیدگاه «مخاطب مهمتر است» به تولید و ارائه‌ی محتوا بپردازید. این دیدگاه به معنای همخوانی محتوا با نیاز و سلیقه‌ی مخاطبین و در نظر گرفتن هدف آگاه‌سازی و سرگرمی آنها است. چنین دیدگاهی به رابطه‌ی طولانی و موثر با مشتریان شما خواهد انجامید.

 

منبع:‌

https://customerthink.com/6-exciting-interactive-content-formats-to-engage-with-your-audience/

 

به اشتراک بگذارید