روندهای نرم‌افزارهای بانکی موبایلی: احراز هویت و افتتاح حساب از راه دور
 

نتایج یک تحقیق در سال 2019 نمایان‌گر آن است که بیش از 56% از کاربران موبایلی سرویس‌های بانکی، فرآیند افتتاح حساب برخط خود را به پایان نرسانده‌اند. این نتیجه، نشان می‌دهد که با وجود رغبت بیشتر مردم به استفاده از سرویس‌های موبایلی بانکی، بانک‌ها نتوانسته‌اند موضوعات تجربه‌ی کاربری را به‌خوبی پیاده‌سازی نمایند. در این نوشتار، بر روی موضوع شناخت مشتری یا KYC و افتتاح حساب به صورت برخط تمرکز خواهیم کرد.

پنج به‌روش در شناخت و جذب مشتری در نرم‌افزارهای موبایلی بانکی

یک) تغییر فرآیند احراز هویت برای فعالیت‌های کم‌ریسک به فرآیندی ساده‌تر

چهارچوب احراز هویت ساده یا Simplified Due Diligence که توسط بانک‌های اروپایی استفاده می‌شود و به تایید FATF نیز رسیده است به بانک‌ها اجازه می‌دهد برای برآورده نمودن هدف شناخت مشتری در استفاده از سرویس‌های کم خطری مانند افتتاح حساب یا سفارش دادن کارت بانکی از روشی ساده استفاده نمایند. با وجود گذشت سه سال از راه‌اندازی این چهارچوب، تنها تعداد کمی از بانک‌ها از این چهارچوب استفاده می‌نمایند.

دو) استفاده از قوانین و فرآیندهای لایه‌بندی شده در شناخت مشتریان

با بهره‌گیری از این دیدگاه، بانک شما تنها در صورت نیاز به اعطای تسهیلات بانکی اطلاعات بیشتری مانند میزان درآمد یا آدرس محل زندگی یا سوابق شغلی وی را دریافت خواهد نمود. این دیدگاه به وضوح میزان رغبت مشتریان برای افتتاح حساب از راه دور را به دلیل سهولت و محدودیت اطلاعات مورد نیاز افزایش می‌دهد.

سه) استفاده از ابزارهای بیومتریک برای بهبود تجربه‌ی کاربری

آمارها نشان می‌دهند بیش از 57% مشتریان بانک‌ها از ابزارهای بیومتریک استفاده می‌کنند. استفاده از چنین ابزاری در نرم‌افزارهای بانکی موبایلی باعث سرعت بخشیدن به فرآیند احراز هویت، امنیت بیشتر و سهولت بیشتر خواهد شد.

چهار) بهره‌گیری از هویت برخط مشتریان برای تسریع فرآیند احراز هویت ایشان

به جای دریافت اطلاعات حساس احراز هویتی از مشتریان، بانک شما قادر است از سیستم‌های اعتبارسنجی شخص ثالث بهره‌گیری نماید. این سیستم‌ها می‌توانند شامل کارت‌های شناسایی الکترونیکی صادرشده توسط دولت‌ها یا سیستم‌های احراز هویتی مانند Single Sign on ارائه شده توسط شرکت‌هایی مانند گوگل باشند.

پنج) کاهش ریسک با استفاده از یادگیری ماشین و پیش‌بینی‌های مبتنی بر تحلیل

هدف تاکید همه‌ی موسسات مالی بر شناخت مشتری، پیشگیری از تقلب در سیستم‌های مالی است. با این حال، امروزه سرعت انجام کارها و سهولت بیشتر انجام آنها عامل انتخاب مشتریان در میان سرویس‌های موسسات مالی است. تکیه بر استفاده از ماشین‌های هوشمند و تحلیل داده‌ها، این امکان را در اختیار موسسات مالی قرار می‌دهد که در عین افزایش سهولت استفاده از سیستم‌های مالی، همواره با تکیه بر تحلیل جامع داده‌های رفتاری کاربران، هرگونه الگوی احتمالی تقلب را پیش بینی نمایند.

جمع‌بندی

این واقعیت که مشتریان بالقوه از موسسات مالی انتظار تجربه‌ی کاربری بهتری برای پیوستن به جمع مشتریان دارند، انکار ناپذیر است. موسساتی که این مهم را به مرحله‌ی انجام می‌رسانند قطعا با رشد تعداد مشتریانی روبرو خواهند شد که از راه دور حساب خود را افتتاح کرده و رابطه‌ی خود را با بانک آغاز می‌نمایند. امروزه، مشتریان کمی حاضر به تحمل زحمت حضور در شعبه و پرکردن فرم‌های طولانی و متنوع احراز هویت هستند و بانک‌ها برای ادامه‌ی حیات در میان چنین مشتریانی، موظف به بازبینی فرآیند احراز هویت، طبقه‌بندی آن و تکیه بر دانش تحلیل داده‌ها و ماشین‌های هوشمند هستند.

 

منبع:

https://www.infopulse.com/blog/mobile-banking-kyc-digital-account-opening/

به اشتراک بگذارید