روندهای آینده‌ی یادگیری ماشین
 

 

یادگیری ماشین یکی از شاخه‌های هوش مصنوعی است که در آن الگوریتم‌هایی تولید می‌شوند تا از کامپیوترها برای درک داده‌ها و تصمیم‌سازی بر اساس آنها استفاده نماید. به دلیل آن که ابزارهای تست نرم‌افزارهای تولیدی از این فن‌آوری استفاده می‌نمایند، صنعت انفورماتیک و تولید نرم‌افزار، اقبال زیادی به این فن‌آوری نشان داده است. تحلیلگران معتقد هستند یادگیری ماشین در سال‌های 2022 و 2023 به اوج شکوفایی خود خواهد رسید. در آینده‌ی نزدیک، شاهد این روندهای اصلی در این فن‌آوری خواهیم بود.

 

یادگیری ماشین و اینترنت اشیاء

این یکی از روندهایی است که متخصصین مدت‌هاست منتظر آن بوده‌اند. با همه‌گیرشدن نسل پنجم شبکه‌های مخابراتی (5G)، سخت‌افزارها قادر به نشان دادن عکس‌العمل‌های سریع‌تر و ارسال/دریافت حجم بیشتری از داده‌ها هستند. این افزایش چشمگیر حجم داده‌ها از سمت اشیاء مختلف، زمینه را برای فرآیندهای یادگیری ماشین فراهم می‌نماید که برای ساخت مدل به داده‌های زیادی نیاز دارد.

 

یادگیری ماشین به صورت خودکارسازی شده

یادگیری ماشین به‌صورت خودکار یا Automated ML به افرادی که تخصص زیادی در زمینه‌ی یادگیری ماشین ندارند اجازه می‌دهد از مدل‌هایی استفاده کنند که توسط دیگران طراحی شده است و بدون تسلط به جزئیات علمی روش کارکرد مدلها، از آنها برای تحلیل داده‌های خود استفاده نمایند.

 

بهبود امنیت سایبری

با افزایش تعداد سخت‌افزارهایی که به اینترنت متصل هستند، حجم داده‌های انتقالی و درگاه‌های ورود آنها به اینترنت افزایش یافته است. به طور طبیعی این حجم افزوده شده به نگرانی‌ها در خصوص امنیت سایبری افزوده است و مدل‌های طراحی شده توسط یادگیری ماشین برای پیشگیری از حملات سایبری در حال رواج هستند. این روند، باعث خواهد شد یادگیری ماشین بیش از پیش در زمینه‌ی پیشگیری از حملات سایبری و برای تشخیص الگوهای جدید رفتاری این حملات استفاده شود.

 

اصول اخلاقی در هوش مصنوعی

با همه‌گیری هوش مصنوعی در زمینه‌های مختلف، یکی از روندهای آینده در این زمینه موضوع اصول اخلاقی در عملکرد سیستم‌های هوشمند است. عدم توجه به این اصول به نتایجی مانند شکست برخی پروژه‌های طراحی و تولید اتومبیل‌های بدون سرنشین می‌انجامد. «جانبداری» یا Bias یکی از نمونه کاستی‌هایی است که در مدل‌های هوش مصنوعی دیده می‌شود. پدیده‌ای که به یکی از دو دلیل زیر اتفاق می‌افتد:

– توسعه‌دهندگان مدل‌های هوش مصنوعی، داده‌های استفاده شده در آموزش مدل‌ها را با «جانبداری» انتخاب می‌کنند. مثلا به جای انتخاب ترکیبی واقعی از جمعیت در ساخت مدل، تنها به انتخاب گروهی خاص بسنده می‌کنند.

– ملاحظات لازم برای ساخت مدلی که بدون جانبداری، داده‌ها را تحلیل نموده و به بهترین نتیجه بینجامد به درستی لحاظ نشده‌اند.

 

یادگیری ماشین، ابزاری برای دقیق‌ترین پیش‌بینی‌های داده‌محور در آینده است. این فن‌آوری به متخصصین بازاریابی، صاحبان کسب وکار و فعالان صنعت انفورماتیک اجازه می‌دهد تصمیمات درست در توسعه و تولید محصولات جدید را اتخاذ کنند. با به‌کارگیری هوش مصنوعی، رایانه‌ها یاد می‌گیرند، به خاطر می‌سپرند و نتایج دقیقی تولید می‌نمایند. روندهای فوق، نقش اساسی این فن‌آوری در آینده را دو چندان خواهند نمود.

 

 

 

منبع:

https://www.analyticsinsight.net/top-machine-learning-trends-for-2022-and-beyond/

 

مطالب مرتبط:

نقش هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و اینترنت اشیاء در تحول دیجیتال

برترین 25 شرکت نوپا در سال 2020 در استفاده از یادگیری ماشین

به اشتراک بگذارید