ربات‌های بانکدار، خدمات شخصی‌سازی‌شده و صرفه‌جویی مالی
ربات‌های بانکدار، خدمات شخصی‌سازی‌شده و صرفه‌جویی مالی

 

استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در بانک‌ها و صنایع مالی پدیده‌ی جدیدی نیست. با این وجود، طوفان ایجاد شده بر اثر همه‌گیری کووید نشان داد که این فن‌آوری‌ها، در آینده‌ی صنایع مالی نقشی مهم‌تر از تصور گذشته‌ی ما خواهند داشت. در حقیقت، به دلیل رواج اقدامات ضد همه‌گیری، تقاضا برای خدمات دیجیتال و در نتیجه فن‌آوری‌هایی که این خدمات را میسر می‌سازند افزایشی دو چندان داشته است.

امروزه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی به صورت گسترده‌ای در صنعت بانکداری به‌کار گرفته می‌شود. این فن‌آوری‌ها برای کشف تقلب، اعتبارسنجی، انتخاب محصولات مشخص برای گروه مشتریان خاص و نیز از طریق ربات‌های هوشمند محاوره‌ای برای ارتباط با مشتریان به‌کارگرفته می‌شوند. اما با ایجاد نیاز برای ارائه‌ی خدمات تمام دیجیتالی، بانک‌ها مجبور خواهند بود از این فن‌آوری‌ها به صورت گسترده‌تر، عمیق‌تر و با سرعتی بیشتر استفاده نمایند.

امروزه، بیش از همیشه، مشتریان انتظار دارند بانک‌ها با آنها به صورت تمام دیجیتال ارتباط برقرار نمایند تا بتوانند از طریق دریافت پاسخ‌های بلادرنگ، عمده‌ی امور بانکی خود را بدون نیاز به مراجعه‌ی حضوری به شعبات انجام دهند. این موضوع باعث شده است تا بانک‌ها نه تنها به کاهش نیروهای حضوری روی بیاورند بلکه روش مواجهه با مشتریان خود از طریق کانال‌های سنتی را نیز بازبینی نمایند.

به گفته‌ی مدیر نوآوری یکی از بانک‌های معتبر، موسسات مالی دریافته‌اند که دیجیتالی نمودن سرویس‌های پرکاربرد بانکی به تنهایی پاسخ کافی برای نیازهای امروز مشتریان نخواهد بود بلکه بانک‌ها ناچار هستند یک تجربه‌ی کامل مشتری دیجیتالی طراحی نمایند. قدم اول، جذب مشتریان از درگاه‌های دیجیتال به‌گونه‌ای خواهد بود که سهولت فرآیند احراز هویت و تکمیل اطلاعات لازم برای افتتاح حساب محسوس باشد. در سیستم‌های داخلی بانکی نیز، معادل این فرآیند باید طراحی و پیاده‌سازی شود. به عنوان نمونه، محاسبه‌ی میزان ریسک اعتباری یک مشتری یا انتخاب محصولی مناسب برای یک مشتری خاص.

قدرت هوش مصنوعی

وقتی از خدمات امور مشتریان صحبت می‌کنیم، بانک‌ها می‌توانند بخش بزرگی از خدمات را به فن‌آوری‌هایی بسپارند که نه تنها بهره‌وری آنها بلکه سرعت انجام کارها را نیز افزایش می‌دهند. فعالیت‌های عمومی تکرارپذیر می‌توانند توسط ربات‌های گفت‌وگو (Chat Bots) که با فن‌آوری هوش مصنوعی حمایت می‌شوند پیاده‌سازی شوند. همچنین خودکارسازی فرآیندها از طریق ربات‌ها(Robotic Process Automation) می‌تواند انجام این فرآیندها را به شدت تسهیل نماید.

ترکیب پردازش داده‌های کلان و هوش مصنوعی می‌تواند امکان ارائه‌ی محصولات شخصی‌سازی شده برای مشتریان را در اختیار بانک‌ها قراردهد. درحقیقت با تحلیل صحیح داده‌های رفتاری مشتریان، میتوان به هر مشتری محصولی ارائه نمود که کاملا مطابق با نیازهای وی باشد. این روند به ارتباط نزدیک‌تر مشتریان با بانک‌ها می‌انجامد زیرا ارائه‌ی محصولات، بدون توجه به نیازها و شرایط شخصی، یک مشتری را از میان برمی‌دارد. با تحلیل داده‌های مشتریان، محصول مورد نیاز یک مشتری در هر برهه‌ی خاص از زندگی وی و کانال بهینه‌ی عرضه‌ی آن محصول به آن مشتری خاص قابل دستیابی است.

ربات‌های بانکدار

رقابت در میان بانک‌ها رو به افزایش است و بانک‌هایی در این میان مزیت نسبی خود را حفظ خواهند نمود که بتوانند خدمات مورد نیاز مشتریان را به سرعت و از طریق کانال‌های مطلوب مشتریان در اختیار ایشان قرار دهند و در این فرآیند سرعت و بهره‌وری حداکثری را با صرف حداقل هزینه به دست آورند. این امکان از طریق استفاده از ربات‌های بانکی که در این مقاله به آنها پرداختیم میسر خواهد شد. ربات‌هایی که با دستری به داده‌های عظیم رفتاری مشتریان، به سرعت و بدون خطا تحلیل لازم را انجام داده و مناسب‌ترین خدمت یا محصول برای مشتری را از طریق تجربه‌ای تمام دیجیتال در اختیار وی قرار می‌دهند.

 

منبع:

https://www.bankingsoftware.company/news/robot-bankers-tailored-services-and-cost-savings/

 

به اشتراک بگذارید