خودکارسازی«تجربه ی پولی»: آینده‌ی بانکداری و فین‌تک‌ها
 

با وجود آن که چند دهه از عمر بانکداری دیجیتال می‌گذرد اما استفاده از آن همچنان فعالیتی نه چندان مطلوب به نظر می‌رسد. مردم موظف هستند جزئیات هزینه‌کَرد خود را به صورت مداوم بررسی کنند، همواره بودجه‌ی خود را تنظیم کنند و در دریای تراکنش‌های مالی و شرح آنها سردرگم شوند.

خوشبختانه، امروزه، یادگیری ماشین و تصمیمات داده-محور، امکانات بسیار بهتری را در اختیار مشتریان قرارداده‌اند. این خدمات که با گذر از APIها و ارتباطات باز احراز هویتی (Open Authentication) از جهت امنیتی مورد تایید هستند، بیش از 97 درصد هزینه‌کَرد مشتریان را طبقه‌بندی می‌نمایند و به مرور، فعالیت زمان‌گیر و ناخوشایند «مدیریت هزینه‌کَرد» را به خدمت گسترده‌ی «تجربه ی پولی» تبدیل می‌نمایند.

تجربه‌ی پولی، راهی ساده برای ارتباط دیجیتال، مشاهده و تعامل با پول است. مشتریان از طریق یک مشاور اتوماتیک، یک مجموعه اعلان شخصی‌سازی‌شده در زمینه‌ی هزینه‌کَرد خود دریافت می‌کنند که به آنها خدمتی در سطح خرید از فروشگاه اینترنتی آمازون، گوش کردن به موسیقی مورد علاقه‌ی خود بر روی سایت Spotify و رانندگی اتومبیل‌های Tesla در اختیار آنها قرار می‌دهد. از آنجا که تک تک تراکنش‌ها به داده‌های قبلی افزوده می‌شود، تمامی اعلانات ارسالی دقیق و مختص آن مشتری خاص خواهد بود.

منافع این تجربه‌ی پولی سیستم‌های بانکداری را نیز در بر می‌گیرد. این روش خدمت‌رسانی داده‌های پویای بدون نقص که استفاده از آنها به تایید مشتریان رسیده است را در اختیار بانک‌ها قرار می‌دهد. با در اختیار گرفتن دیدی 360 درجه از هر مشتری، بانک‌ها می‌توانند دید دقیقی نسبت به فعالیت رقبا با مشتریان مشترک پیدا کرده و محصولات و خدمات خود را مطابق با سلیقه‌ی مشتریان تنظیم نمایند.

حرکت به سمت تجربه‌ی پولی از چه جهاتی اهمیت دارد؟

یک) ایجاد تجربه‌ی پولی، بانک‌ها را از جایگاه واسط به جایگاه حامی و هوادار مشتریان منتقل می‌کند. به جای نقش مرکزی انجام تراکنش‌های مشتریان -که در هر زمان قابل جایگزینی با یکی از رقبای شماست- موسسه‌ی مالی شما از این طریق به مشتریان خود کمک می‌کند هزینه‌کَرد خود را به صورت بهینه مدیریت کنند و این باعث چسبندگی بیشتر مشتریان خواهد شد.

دو) تجربه‌ی پولی، سنگ بنای اصلی برای تحول داده‌ای مورد نیاز آینده را بناگذاری می‌کند. با راه‌اندازی زیرساخت داده‌ای صحیح، حرکت شما به سمت تصمیمات هوشمند، داده‌محور و شخصی‌سازی شده در آینده هموارتر می‌شود. داده‌های بیشتر به طراحی و ارایه‌ی خدمات بیشتری می‌انجامد که خود به جمع‌آوری داده‌های بیشتر و به‌دست آوردن دید دقیق‌تری از مشتریان منتهی می‌شود.

سه) تجربه‌ی پولی این آزادی را در اختیار شما قرار می‌دهد که در زمینه‌های دیگر فعالیت کنید. آغاز این حرکت، به نیروهای شما اجازه می‌دهد منابع خود را صرف فعالیت‌هایی کنند که به‌سادگی توسط ماشین قابل خودکاری نیست. شاید بتوان گفت خودکارسازی انجام شده در فرآیند رسیدن به تجربه‌ی پولی، انتظاری که مشتریان از نیروی انسانی بانک دارند را برآورده می‌نماید و نیروهای انسانی می‌توانند فرصت خود را صرف طراحی محصولات جدید نمایند.

همانند بسیاری از صنایع دیگر، از مراکز خرید گرفته تا خدمات پخش موسیقی یا تولیدکنندگان خودرو، آینده متعلق به سازمان‌هایی است که از داده‌ها استفاده می‌نمایند تا تجاربی هوشمند و شخصی‌سازی شده در اختیار مشتریان خود قرار دهند.

 

منبع:

https://bankautomationnews.com/allposts/center-of-excellence/automating-the-money-experience-the-future-of-banking-and-fintech/?amp=1

 

به اشتراک بگذارید