خرید داده‌های تراکنش‌های مشتریان در دیگر فروشگاه‌ها توسط آمازون
 

آمازون به تازگی برنامه‌ای برای پرداخت به مشتریان خود در ازای اطلاعات خریدهای ایشان در فروشگاه‌های دیگر راه‌اندازی نموده است. این برنامه که «پیشخوان خریداران از آمازون» نام‌گذاری شده است، از کاربران می‌خواهد 10 رسید از خریدهای خود از فروشگاه‌های دیگر (شامل فروشگاه‌های مواد غذایی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، داروخانه و فروشگاه‌های محصولات فرهنگی و سرگرمی) را به صورت ماهیانه بر روی این پیشخوان بارگذاری نمایند.

مشتریان آمازون می‌توانند با استفاده از گوشی‌های تلفن هوشمند خود (سیستم عامل‌های Android و IOS) تصاویر رسید‌های خود را بر روی پیشخوان فوق بارگذاری نمایند یا آنها را به یک آدرس ایمیل مشخص ارسال نمایند. در مقابل، آمازون مبلغ ده دلار به حساب این کاربران نزد آمازون واریز می‌نماید.

آمازون در ادامه، اعلام نموده است کاربران بسته به رسیدهای ارسالی، امکان پُرکردن پرسشنامه‌هایی را خواهند داشت که در خصوص برندها و کالاهای مورد علاقه‌ی ایشان اطلاعات بیشتری در اختیار آمازون قرار می‌دهد و در ازای این خدمت نیز کارمزد بیشتری دریافت می‌نمایند.

این برنامه در حال حاضر تنها در کشور آمریکا و بر اساس دریافت دعوتنامه قابل استفاده است. آمازون تاکید می‌نماید تمام اطلاعات حساس موجود بر روی رسیدها را قبل از پردازش آنها حذف می‌نماید اما اطلاعات شخصی کاربران را بر اساس یک توافقنامه‌ی حریم خصوصی، نگهداری می‌کند که به امضای مشتریان رسیده است.

با وجود فراگیری پیشخوان‌های تحقیقات بازار ارائه شده توسط شرکت‌های دیگر، آمازون از این اطلاعات فراتر از پیشخوان‌های متداول استفاده خواهد نمود. آمازون در سایت خود اعلام نموده است «احتمالا» از این داده‌ها برای شخصی‌سازی کردن پیشنهاد به مشتریان خود در حوزه‌های کالا و خدمات استفاده خواهد کرد. همچنین آمازون، با دستیابی به دیدی جامع‌تر از سبد خرید مشتریان، از این اطلاعات برای بهینه‌سازی روش تبلیغات خود نیز استفاده خواهد کرد. همچنین آمازون در سایت خود اذعان نموده است که احتمال دارد این اطلاعات را با هدف بهینه‌سازی کانال‌های فروش برخی برندها، در اختیار آنها قرار دهد.

اجرای این برنامه با مخالفت‌های زیادی روبرو شده است. مخالفت‌هایی که ریشه در انحصارطلبی آمازون در فروش کالا و خدمات به مشتریان دارد. قانون‌گذاران، به‌شدت از آمازون به دلیل استفاده از داده‌های تراکنش‌های برندهای مختلف برای تولید محصولات با برند خود انتقاد کرده‌اند. در جلسه‌ای که Jeff Bezos موسس و مدیر اجرایی شرکت آمازون در کنگره به سوالات نمایندگان پاسخ می‌داد اعلام کرد این روش مغایر سیاست‌ کاری آمازون بوده و هست اما اذعان ننمود این روش در آمازون به کار گرفته نشده است.

همزمان، آمازون سرمایه‌گذاری خود را در صنعت تبلیغات به شدت افزایش داده و در سه ماهه‌ی اول سال 2020 با رشدی 44 درصدی آن را به رقم 3.91 تریلیارد دلار رسانده است؛ در حالی که رقبای آمازون یعنی Google و Facebook تنها رشدی 13 و 17 درصدی داشته‌اند.

با شروع همه‌گیری و حرکت مشتریان به سمت خریدهای الکترونیکی که رشدی معادل پنح سال گذشته ایجاد نموده است، بهینه‌سازی نمایش تبلیغات توسط آمازون اهمیت بیشتری یافته است و این موضوع اهمیت دستیابی به داده‌های خرید خارج از سایت آمازون را افزایش داده است.

آمازون در بیانیه‌های خود، حجم فعالیت‌ها و درآمد تبلیغاتی خود را به عنوان بخش اندکی از درآمد مجموع فروش کالا و خدمات خود اعلام می‌نماید و از دید برخی، این روش با هدف بی‌اهمیت جلوه دادن این بخش کسب وکار و رهایی از نظارت قانون‌گذاران انجام شده است. با این مقدمه، آمازون سرویس جدید خرید اطلاعات خود را ابزاری برای بهبود کسب و کارهایی معرفی می‌نماید که از آمازون به عنوان بستر فروش خود استفاده می‌نمایند.

 

منبع:techcrunch.com/2020

 

 

به اشتراک بگذارید