تکامل بانکداری: انطباق با فن‌آوری در جهان پس از کووید19
 

با از دست دادن اطمینان به مدل‌های سابق کسب و کار در بانک‌ها، این موسسات مجبور به یکی از این دو انتخاب هستند. با امید به بازگشت شرایط به گذشته به مدل کسب و کار خود ادامه دهند یا سرمایه‌گذاری قابل توجهی در بخش‌های تحقیق و توسعه انجام دهند.

از دیدگاه بیولوژی تکاملی، پدیده‌ها در طبیعت به مرور زمان، دستخوش تغییرات اندکی می‌شوند اما در برهه‌ای از زمان این تغییرات سرعت گرفته و به نوعی جهش تبدیل می‌شود. این روزها شاهد رفتار مشابهی در صنایع هستیم. شرایط همه‌گیری بیماری، رشد به‌کارگیری فن‌آوری دیجیتال را در صنایع به یک جهش تبدیل نموده است. هوشمندترین بانک‌ها سرمایه‌گذاری وسیعی را در این زمینه آغاز کرده‌اند، بانک‌های هوشمند به سمت آن حرکت کرده‌اند و دیگر بانک‌ها باید انتظار داشته باشند در آینده‌ای نه چندان دور، مانند دایناسورها منقرض شوند.

درخوش‌بینانه‌ترین حالت، واکسیناسیون عمومی، حداقل شش ماه زمان لازم خواهد داشت و رفتار نهادینه‌شده‌ی عدم مراجعه به شعبات در بسیاری از مشتریان تغییر نخواهد کرد. این رفتار، مشکلات زیادی را برای بانک‌هایی که به سمت تحول دیجیتال حرکت نمی‌کنند ایجاد خواهد نمود.

بر اساس نتایج تحقیقات موسسه‌ی مک‌کینزی، 63 درصد مشتریان بانکداری دیجیتال را ترجیح می‌دهند در حالی که تنها 35 درصد بانک‌ها به صورت جدی بر روی این تحول، سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

یافتن عصر دیجیتال

مثال کلاسیک این تحولات دیجیتال موفقیت شرکت Netflix در جایگزین کردن بازیگر بزرگ عرصه‌ی توزیع محصولات ویدیویی یعنیBlockbuster  است. عرضه‌ی موفق محصولات ویدیویی از طریق اینترنت، عرضه‌کننده‌ی محصولات ویدیویی به صورت دیسک‌های فشرده را از میدان رقابت حذف کرد. بانک‌های محلی (بانک‌هایی که تنها در بخش محدودی از جغرافیا فعالیت می‌کنند) در خطر بیشتری از بانک‌هایی هستند که ردپای جغرافیای گسترده‌تری دارند زیرا تاب‌آوری آنها در مقایسه با موسسات مالی بزرگ‌تر بسیار محدود است. با این وجود، اقداماتی وجود دارند که بتوانند این بانک‌ها را از خطر انقراض نجات دهند. اقداماتی موثر اما چالش برانگیز:

– نقطه‌ی قوت خود را بشناسید. سیاست «ارایه‌ی همه چیز برای همه کس در همه جا» سیاستی شکست خورده است. نقطه‌ی قوت خود را بیابید و بر روی آن تمرکز و سرمایه‌گذاری کنید.

– به دنبال مخاطبین جدید باشید. بیش از نیمی از مردم آمریکا از خدمات بانکداری استفاده نمی‌کنند! همه‌ی بانک‌ها به دنبال مشتریان درجه‌ی یک هستند اما واقعیت آن است که از این جمعیت بزرگ که از خدمات بانکی استفاده نمی‌کنند بخش قابل توجهی می‌توانند مشتریان جدید بانک شما باشند. دانش بانک شما نسبت به منطقه‌ی خود می‌تواند ابزاری برای انتخاب تعداد قابل توجهی از مشتریان بالقوه باشد که در حال حاضر جزو مشتریان شما نیستند.

– شعبات خود را سر و سامان دهید. باید این واقعیت تلخ را پذیرفت که تعداد شعبات زیاد بانک شما بهینه نیست. بر روی مناطقی تمرکز کنید (شهری، حومه‌ی شهری، روستایی) که تمرکز مشتریان شما در آن وجود دارد.

– دوران انحصار در زمینه‌ی خدمات مالی به سر آمده است. تلاش کنید خدماتی را در سبد محصولات خود بگنجانید که مورد نیاز مشتریان شما هستند زیرا امروزه آنها برای تامین این خدمات، انتخاب‌های فراوانی دارند.

– با فین‌تک‌ها مشارکت کنید. به دقت حرکت فین‌تک‌ها را بررسی کنید و با آنها به یکی از اشکال همکاری، مشارکت یا خرید آنها ارتباط برقرار کنید. آنها با جذب استعدادهای مختلف در حال تولید محصولات به‌روزِ فن‌آوری هستند و مشارکت شما با آنها می‌تواند شما را از فاصله‌ی زیادی که با آخرین دست‌آوردهای فن‌آوری دارید رها کند.

بانک‌های منطقه‌ای باید بر روی ایجاد محیطی برای بانکداری آنلاین تمرکز کنند و به سمت انطباق با فرهنگ کارآفرینی و نوآوری حرکت کنند. بانک‌هایی که این واقعیتِ حرکتِ سریع به سمت تحول دیجیتال را نه تنها می‌پذیرند بلکه با آغوش باز از آن استقبال می‌کنند، بازیگران نسل بعدی خدمات بانکی خواهند بود.

 

منبع:

https://bankautomationnews.com/allposts/center-of-excellence/banking-darwinism-technology-adaptations-for-a-post-covid-world/?amp=1

 

به اشتراک بگذارید