تبدیل موفقیت به بخشی جدایی‌ناپذیر از تحول دیجیتال
 

بر اساس نتایج تحقیقات موسسه‌ی گارتنر، بیش از 69 درصد مدیران سازمان‌ها تمایل دارند با سرعت بیشتری به اهداف خود در زمینه‌ی تحول دیجیتال دست یابند اما برای نیل به این هدف باید مواد لازم اولیه‌ی چنین تحولی در سازمان وجود داشته باشد.

چنین تحولی از دید نویسنده سه لازمه‌ی اصلی دارد:

– آموختن درس‌هایی از سال 2020

– تغییر روش‌های کسب و کاری که در آنها داده‌ها هدایت مسیر حرکت را به عهده می‌گیرند.

– خلق تجربه‌ی بهترکاربری از طریق به‌کارگیری فن‌آوری‌های نوین

 

لایه‌ی اول) آن چه در سال2020 رخ داد- رایانش ابری به عنوان انتخاب اول

منصفانه است اگر بگوییم روابط صاحبان کسب و کار و واحدهای انفورماتیک همواره دچار چالش بوده است. با وجود این که واحدهایی مانند امور مالی و بازاریابی همواره صندلی خود در کنار میز تصمیم‌گیری را حفظ نموده‌اند، واحد انفورماتیک در بسیاری از موارد به عنوان کم‌اهمیت‌ترین عضو گروه در نظر گرفته می‌شده است. فن‌آوری انفورماتیک در بسیاری از سازمان‌ها به جای محوریت سازمان، یک عرضه‌‌کننده‌ی خدمت به سازمان محسوب می‌شده است. در سال 2020 و با همه‌گیری کووید 19 این جایگاه به وضوح تغییر کرد و فن‌آوری انفورماتیک نقش کلیدی خود را به وضوح مشخص نمود. از برپاسازی امکان دورکاری گرفته تا ایجاد امکان همکاری و مشارکت در فضای دیجیتال و ایجاد کانال‌های دیجیتالی ارائه‌ی خدمات، مدیران انفورماتیک، بحران ایجاد شده را به فرصتی برای تثبیت جایگاه فن‌آوری خود تبدیل نمودند.

امروزه همه در سطوح مختلف سازمان، نقش فن‌آوری را درک می‌کنند. در حالی که پیش از دوران همه‌گیری، بسیاری از مدیران ایده‌هایی از میزان تحول‌آفرینی این فن‌آوری داشتند اما در سال گذشته، همه ارزش یک سیاست کارآمد دیجیتال را به وضوح درک کردند.

در این میان، حرکت به سمت رایانش ابری که در آن فضای ذخیره‌سازی، امکان پردازش، مقیاس‌پذیری منابع، امنیت سایبری و بستر طراحی، پیاده‌سازی و بکاربندی سیستم‌های نرم‌افزاری به سهولت در اختیار سازمان‌ها قرار می‌گیرد، مهمترین نقش را ایفا نمود. شاید اکثر زیرساخت‌های ارائه‌ی خدمات دیجیتالی بدون حرکت به سمت رایانش ابری در سال گذشته امکان ادامه‌ی حیات و ارائه‌ی خدمات خود را از دست می‌دادند.

لایه‌ی دوم) در سال جدید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ تامین زیرساخت لازم برای تحولات بیشتر

با وجود موفقیت چشمگیر مدیران فن‌آوری انفورماتیک در سال گذشته، چنین توفیق گذرایی، در گذشته نیز در دوران بحران‌های مختلف، بی‌سابقه نبوده است. ادامه‌ی مسیر این موفقیت و نهادینه‌کردن روش‌های استفاده شده منوط به «مدل‌های کسب و کاری چابک» است که با استفاده از ترکیبی از داده‌ها، رایانش ابری و زیرساخت دیجیتال میسر خواهد شد.

از بسیاری از جهات، اکنون زمانی است که تحول دیجیتال به صورت واقعی اتفاق بیفتد. سال 2020 به ما نشان داد که رایانش ابری و خدمات دیجیتالی می‌تواند بستری برای ارائه‌ی خدمات در سازمان‌ها ایجاد نماید. اکنون نوبت آن رسیده است این زیرساخت، کسب و کار را به جهات مختلف هیجان‌انگیزی سوق دهد.

چنین حرکتی ممکن است در قالب ایجاد فضای کاری منعطفی که شامل دورکاری و فعالیت‌های حضوری است شکل گیرد. یا می‌تواند در قالب استفاده از تحلیل داده‌ها برای یافتن بهترین کانال بعدی ارائه‌ی خدمات به مشتریان ظاهر شود. امکان دارد این حرکت، سازمان‌ها را به سمت طراحی مدل‌های جدیدی از کسب و کار سوق دهد که در آنها نوع عملیات سازمان کاملا دگرگون شود.

دشواری‌های سال 2020 به ما آموخته است که پیشتاز هر صنعت در سال جدید سازمان‌هایی خواهند بود که نه تنها به تحول دیجیتال فکر می‌کنند بلکه به صورت مداوم و بر اساس تغییرات بازار و رفتار مشتریان، سیاست‌های تحول دیجیتال خود را به روز می‌نمایند.

لایه‌ی سوم) بهره‌گیری از فن‌آوری برای خلق تجارب بی‌نظیر

لایه‌ی نهایی این حرکت، خلق تجربه‌ای متفاوت برای مشتریان خواهد بود. مجموعه‌ای از فن‌آوری‌های جدید مانند هوش مصنوعی و واقعیت مجازی گرفته تا پردازش کوانتومی و رابطهای مغز- رایانه‌ای به ما یاری خواهند رساند تا نگاهی تازه به استفاده از فن‌آوری داشته باشیم.

با وجود این که برخی از این فن‌آوری‌ها از دید ما به آینده‌ای بسیار دور تعلق دارند اما چشم‌انداز استفاده از آنها در آینده از هم‌اکنون قابل مشاهده است. برخی از سازمان‌هایی که در تماس مستقیم با مشتریان هستند استفاده از ربات‌های گفت‌وگو که از پردازش داده‌ها و هوش مصنوعی در مکالمه با مشتریان استفاده می‌نمایند را آغاز نموده‌اند و با استفاده از این فن‌آوری، نیروهای خدمات پس از فروش خود را تنها برای حل مشکلاتی که ربات‌های گفت‌وگو از عهده‌ی آنها بر نمی‌آیند به‌کار می‌گیرند.

در صنایعی مانند خرده‌فروشی، ساختمان و خودرو، استفاده از فن‌آوریِ واقعیت مجازی برای آزمودن خدمات و محصولات رواج زیادی یافته است. اگر بخواهید ترکیب یک دست مبل جدید را با منزل خود بررسی کنید، واقعیت مجازی این امکان را در اختیار شما قرار خواهد داد.

با رشد فن‌آوری پردازش کوانتومی، سازمان‌ها به امکان پردازش حجمی، بی‌سابقه از اطلاعات دست خواهند یافت که نتایجی عمیق از تحلیل داده‌ها را در اختیار آنها قرار خواهد داد. از سوی دیگر فن‌آوری رابطهای مغزی-رایانه‌ای به مشتریان اجازه خواهد داد با ذهن خود فرامین مورد نیاز را صادر کنند و این، گامی بسیار بزرگ برای خلق تجربه‌ای متفاوت برای مشتریان به ویژه کسانی که از معلولیتی حرکتی رنج می‌برند، خواهد بود.

سال جدید فرصت‌های بسیاری را در اختیار مدیران فن‌آوری انفورماتیک و تحول دیجیتال قرار می‌دهد. فرصت‌هایی که در صورت استفاده از آنها، خواهند توانست تحولی چشمگیر در محصولات و خدمات سازمان تابعه‌ی آنها، کانال‌های عرضه و تجارب مشتریان ایجاد نماید.

 

منبع:

https://www.techerati.com/features-hub/opinions/baking-success-into-digital-transformation/

 

به اشتراک بگذارید