برداشتی منتقدانه از روندهای برتر استراتژیک فن‌آوری در سال 2022 از دید موسسه‌ی گارتنر (بخش دوم)
 

 

موسسه‌ی گارتنر هر سال، روندهای برتر استراتژیک فن‌آوری برای سال 2022 را معرفی می‌کند. هدف نویسنده‌ی این مقاله تشریح این روندها با نگاهی منتقدانه و سپس بیان روندها از دید خود است. به دلیل حجم مطلب، این مقاله در دو بخش ترجمه  شد که هفته پیش بخش اول و این  هفته، بخش دوم، ارایه  می‌شود.

 

روند هشت – مهندسی هوش مصنوعی

مهندسی هوش مصنوعی از به‌روش‌های طراحی، توسعه و بکارگیری قابل تکرار صحبت می‌کند. اما آیا این روند به تازگی ایجاد شده است؟ از دید نویسنده این روند حداقل طی پنج سال گذشته رواج قابل‌توجهی یافته است و نمی‌توان آن را به عنوان روندی جدید در نظر گرفت.

 

روند نه – سازمان‌های توزیع شده

در یک عبارت مختصر، این تعبیر، محل تقاطع تحول دیجیتال و پردازش روی لبه (Edge Computing)  است که هر دو از مفاهیم قدیمی فن‌آوری انفورماتیک هستند.

 

روند ده – تجربه‌ی جامع

از دید نویسنده، روند تجربه‌ی جامع یا Total Experience که برداشتی جامع‌تر از User Experience یا تجربه‌ی کاربران است بیشتر جنبه‌ی خیال‌بافی برای عموم سازمان‌ها دارد زیرا تنها شرکت‌هایی مانند آمازون یا گوگل از آن صحبت می‌کنند و پیاده‌سازی آن در سطح عمومی فن‌آوری متصور نیست.

 

روند یازده – سیستم‌های خودکار

از دید نویسنده، این سیستم‌ها که به صورت  سیستم‌های خودکار، سخت‌افزارها یا نرم‌افزارهایی هستند که از محیط اطراف آموخته و الگوریتم‌های عملکردی خود را به صورت خودکار اصلاح می‌نمایند تا رفتار خود را بهینه کنند» تعریف می‌شوند را نمی‌توان به عنوان یک روند محسوب کرد.

 

روند دوازده – هوش مصنوعی مولد (Generative AI)

از دید نویسنده، این مورد نیز تنها به یک خواسته‌ی جاه‌طلبانه، محدود می‌شود زیرا سیستم‌های زیادی در حال پیاده‌سازی یا استفاده از آن نیستند. هوش مصنوعی مولد به سامانه هایی اطلاق میشود که به کمک هوش مصنوعی، توان تولید محتوا یا خدمت را میسر می‌سازند. به عنوان نمونه، سیستمی که با مطالعه‌ی نوشته‌های شما می‌تواند از طرف شما یک نوشته‌ی جدید تولید نماید، از هوش مصنوعی مولد بهره می‌گیرد.

 

بازنگری روندهای معرفی شده از طرف موسسه‌ی گارتنر

اجازه بدهید تصورکنیم موسسه‌ی گارتنر از ما خواسته است این فهرست روندها را بازنگری کنیم و به جای آن چه که “باید” در حال شکل‌گیری باشند روندهایی که واقعا در حال شکل‌گیری هستند را تشریح کنیم. برای این منظور روندهای فهرست‌‌شده توسط موسسه‌ی گارتنر را به این شکل دسته‌بندی می‌کنیم.

 • خودکارسازی
  • تصمیم‌سازی هوشمند
  • فوق خودکارسازی
  • مهندسی هوش مصنوعی
  • سیستم‌های خودکار
  • هوش مصنوعی مولد
 • زیرساخت
  • بافت داده‌ها
  • تور امنیت سایبری
  • بهبود حریم خصوصی از طریق محاسبات
  • بسترهای توسعه‌ی ایجاد شده بر اساس رایانش ابری
 • نرم‌افزارها
  • نرم‌افزارهای قابل ترکیب
  • سازمان‌های توزیع شده
  • تجارب جامع

نظرسنجی‌های میدانی نشان می‌دهند همچنان میزانی از بدبینی در میان مدیران در خصوص سرعت سرمایه‌گذاری بیشتر بر روی مدل‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی وجود دارد. با این وجود، افزایش گروه‌های کاری در زمینه‌ی هوش مصنوعی/یادگیری ماشین به وضوح قابل مشاهده است. بنابراین می‌توان گفت مادامی که نتایج ملموسی از این فن‌آوری‌ها به دست بیاید، روند رو به گسترش آنها ادامه می‌یابد. همچنین می‌دانیم ربات‌های خودکارساز، روند مثبتی را در پیش دارند. همچنین، شاهد هستیم که برخی از صنایع در زمینه‌ی استفاده از هوش مصنوعی/یادگیری ماشینی، پیشتازتر از دیگر صنایع هستند. همچنین به‌کارگیری هوش مصنوعی در زمینه‌ی “رتبه‌بندی” به وضوح در حال رشد است. به عنوان نمونه، انتخاب بهترین کاندیدا برای وام‌دهی یا ربات‌های گفت‌وگو در پاسخ‌دهی به مشکلات مشتریان. بر اساس تحقیقات موسسه‌ی دلویت که در خصوص فن‌آوری هوش مصنوعی و خودکارسازی سازمان‌ها را به چهار دسته‌ی «در جستجوی مسیر صحیح»، «به دنبال تغییرات»، «آغاز کنندگان» و «گروهی که به نتایج مطلوب نرسیده اند» تقسیم می‌نماید، نشان می‌دهد بیش از دو سوم سازمان‌ها نسبت به این فن‌آوری خوش‌بین هستند و انتظار دارند با به‌کارگیری این فن‌آوری نتایج محسوسی در کسب و کار خود مشاهده کنند. به همین دلیل می‌توان جمع‌بندی روند این گروه را «خوش بینی محتاطانه» در نظر گرفت.

روندهای داده‌ای؟ تحلیل داده‌ها امروزه به عنوان شاهراه این روند محسوب می‌شود اما بستری از داده‌های بدون عیب و نقص، تجمیع شده و متصل به منابع مختلف همچنان دور از دسترس است. چرا؟ سیستم‌های سنتی و قدیمی، هنجارهای (Formats) متفاوت داده‌ها در سیستم‌های مختلف، داده‌های از دست رفته، داده‌های غیرصحیح، داده‌های تکراری و فقدانِ سیستم‌های دارای ساختاری با طراحی مناسب از جمله مشکلاتی هستند که سال‌های متمادی، گریبان‌گیر صنایع مختلف بوده‌اند. اما اگر به دنبال روند در این زمینه هستیم، همه‌ی سازمان‌ها و کسب و کارها به دنبال پیشرفت در این زمینه هستند همچنان که در سال‌های گذشته بوده‌اند.

موضوع ساختار نرم‌افزارها پس از سال‌ها غفلت به یکی از مراکز توجه تبدیل شده است. سازمان‌ها در مهاجرت از نرم‌افزارهای غول‌پیکر گذشته در حال بازطراحی نرم‌افزارهای خود بر اساس ساختار میکروسرویس‌ها هستند. «منطقی‌سازی» نرم‌افزارها (که در آن بخش‌هایی که منطقا مجزا و مستقل هستند به صورت یک میکروسرویس از بدنه‌ی نرم افزارهای غول‌پیکر گذشته جدا می‌شوند) در حال تحقق است. فن‌آوری کانتینرها به صورت واقعی قابل استفاده است و ارائه‌دهندگان اصلی خدمات رایانش ابری (گوگل، آمازون، مایکروسافت) خدمات قابل اطمینانی در این زمینه ارائه می‌دهند. پردازش بر روی لبه نیز بخشی از همین روند محسوب می‌شود و تجارب جامع همچنان از موضوعاتی است که در تصویری ایده‌آل از آینده به نظر می‌رسد.

 

جمع‌بندی

مشکل اصلیِ لیست‌هایی مانند فهرست موسسه‌ی گارتنر و دیگر موسسات، تکراری بودن موارد و هم‌پوشانی داشتن آنها است. با وجود این که در صنعت نرم‌افزار روندها به سرعت تغییر می‌کنند اما موضوعاتی مانند ساختار نرم‌افزارها یا هوش مصنوعی سال‌های متمادی از روندهای رایج محسوب می‌شدند. با وجود این که تعداد بیشتری از متخصصین به موضوع کانتینرها و میکروسرویس‌ها فکر می‌کنند، نمی‌توان گفت این یک روند، جدید محسوب می‌شود. امیدوارم در آینده، فهرست‌های روند ها به گونه‌ای روندهای واقعا جدید را از نام‌گذاری مجدد روندهای گذشته و آرزوهای بلندپروازانه در آینده مجزا کنند.

 

منبع: forbes

 

مطلب مرتبط:

 

 

به اشتراک بگذارید