برترین هشت روند کسب و کارها در سال 2022
برترین هشت روند کسب و کارها در سال 2022

 

تمامی صنایع در حال دست و پنجه نرم کردن با تحولات سریع هستند. جهان درگیر تغییراتی سریع است و سازمان‌ها باید بیاموزند چگونه خود را با این تغییرات وفق دهند. هشت روندی که در این نوشتار به آنها می‌پردازیم تغییرات کسب وکارها با هدف این انطباق را تشریح می‌کند.

 

روند یک) عملیات تجدیدپذیر (دوستدار محیط زیست) و انعطاف‌پذیر

تمام کسب و کارها باید به سمت کاهش «هزینه ی محیط زیستی» کسب وکار خود حرکت کنند. کاهش میزان کربن تولیدشده در چرخه‌ی تامین، نقطه‌ی مناسبی برای آغاز است اما کسب وکارهای پیشرو به این بسنده نکرده و در تلاش برای کاهش رد پای کربن در تمامی فعالیت‌های خود هستند. طبیعتاً این مفهوم با «انعطاف‌پذیری» گره خورده است زیرا سازمان‌هایی که بتوانند به گونه‌ای انعطاف به خرج دهند که با شرایط جدید محیط زیستی سازگار شوند در این زمینه موفق خواهند بود. کسب وکارهایی که به اثرات محیط‌ زیستی فعالیت‌های خود اشراف نداشته باشند در آینده‌ای نه چندان دور با دشواری‌هایی جدی روبرو خواهند شد.

 

روند دو) تعادل میان نیروهای انسانی و ربات‌های هوشمند

امروزه فن‌آوری امکان استفاده از ربات‌های هوشمند را در اختیار ما قرار داده است و در نتیجه سازمان‌ها با دو پرسش مهم روبرو هستند.

– چگونه میان نیروهای انسانی و ربات‌های هوشمند تعادل برقرار نماییم؟

-کدام مشاغل و فعالیت‌ها برای نیروهای انسانی و کدام برای ماشین‌های هوشمند مناسب هستند؟

حرکت به سمت استفاده از این فن‌آوری، ناگزیر، اتفاق خواهد افتاد و بهتر است سازمان‌ها از هم‌اکنون به این موضوع و بهترین پاسخ برای سوالات فوق با توجه به ساختار سازمان و کسب و کار خود بیندیشند. به عنوان نمونه، اگر قرار باشد فعالیت‌های تکرارپذیر که فرآیندی کاملاً شناخته شده دارند را به ماشین‌ها بسپارند، نیروهای سازمان باید برای انجام فعالیت‌های پیچیده‌تر آموزش ببینند.

 

روند سه) تغییر مهارت‌های نیروها و تجربه‌ی آنها به عنوان کارمندان سازمان‌ها

ماهیت کارها در حال تغییر هستند. نیروهای جوان‌تر، فنی‌تر و نیروهای دورکار به سرعت در سازمان‌ها جایگاه بیشتری پیدا می‌کنند. به تعبیر نویسندگان کتاب «رایانش ابری نیروهای انسانی»، مفهوم کار تمام‌وقتِ حضوری یک کارمند به مرور منسوخ خواهد شد و سازمان‌ها به سمت به‌کارگیری نیروهای قراردادی روی خواهند آورد که در بسیاری از موارد دورکار هستند.

 

روند چهار) سازمان‌های بدون هرم و چابک

سازمان‌ها در گذشته اهمیت ویژه‌ای به هرم سازمانی خود می‌دادند اما در حرکت به سمت آینده، برپایی سازمان‌هایی بدون هرم سازمانی و چابک، روندی جدی خواهد بود زیرا چنین ساختارهایی می‌توانند به سرعت با تغییرات بوجود آمده در بازار و شرایط جدید کسب و کار مطابقت پیدا کنند. شاید این تغییر، به نوعی پاسخی به فراوانی نیروهای دورکار و انفرادی (Freelancer) نیز محسوب شود.

 

روند پنج) اصالت

امروزه مشتریان به دنبال ارتباطاتی معنادار با برندها هستند. این نیاز، نیروی محرکه‌ی مفهوم اصالت در گونه‌ی کسب و کاری برندها و سازمان‌ها است. این مفهوم (اصالت)، ارتباطات مشتریان با برندها و سازمان‌ها را معنادار می‌کند زیرا انسان‌ها به دنبال مفاهیمی چون صداقت، قابلیت اطمینان، همدردی، تواضع و یا حتی اندکی از شکست‌پذیری هستند و تظاهر این مفاهیم در حرکات، محصولات و تصویر ذهنی برندها و سازمان‌ها باعث برقراری ارتباطاتی عمیق‌تر خواهد شد.

 

روند شش) کسب و کارهای معنادار

در ادامه‌ی روند فوق، این روند تلاش می‌کند از معنادار بودن کسب و کار و هدف یک سازمان یا برند، اطمینان حاصل کند زیرا کسب درآمد و سود برای صاحبان کسب و کار یا سهامداران، دیگر دلیلی کافی برای وجود یک کسب و کار محسوب نمی‌شود. «معنای» یک کسب و کار با «دلیل وجود آن کسب و کار» مشخص می‌شود. این «معنا» بسته به اهداف سازمان شما می‌تواند دلیلی برای بهترکردن یک فرآیند، محیط اطراف، زندگی انسان‌ها یا … باشد.

 

روند هفت) اتصال با دیگر فرآیندها و همکاری

شکل‌گیری عبارت Co-opetition که ترکیبی از دو واژه‌ی همکاری Cooperation و رقابت Competition است، نمودی واقعی از این روند است. روندی که در آن سازمان‌ها تنها از طریق همکاری با دیگر سازمان‌ها و حتی رقبای خود و نیز به کمک اتصال منابع داده‌ای و فرآیندها با دیگران به نتایج مطلوب خواهند رسید.

 

روند هشت) گونه‌های جدید منابع مالی

مفهوم زنجیره‌های بلوکی و سیستم‌های مالی توزیع شده و غیرمتمرکز، زیربنای اصلی این روند هستند. جمع‌سپاری مالی که در آن سرمایه‌ی لازم برای یک کسب و کار از طریق مشارکت تعداد بسیار زیادی از سرمایه‌گذارانِ بسیار کوچک، شکل می‌گیرد، عرضه‌ی رمزارزها و شرکت‌هایی که با هدف انتقال شرکت‌های نوپا به بازار بورس شکل گرفته‌اند، همگی گونه‌های جدیدی از منابع مالی را به وجود آورده‌اند.

طبیعتاً بدون یاری روندهای فن‌آوری جدید مانند هوش مصنوعی و دیجیتالی‌شدن کسب و کارها، نمی‌توان، هیچ یک از این روندهای کسب و کاری یا مالی را محقق نمود.

 

منبع:

https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/2021/11/01/the-8-biggest-business-trends-in-2022/?sh=5202b94f21da

به اشتراک بگذارید